Półtora miliona pingwinów na raz i "Wielka Piątka Afryki"

Zwierzęta z wyróżnionych miejsc

Wymierające goryle górskie, półtora miliona pingwinów magellańskich, tzw. Wielka Piątka Afryki, do której należą m.in. lwy i lamparty. Na świecie jest 10 miejsc, do których warto się udać, by móc zobaczyć w naturze te i inne niezwykłe dzikie zwierzęta.

VirtualTourist.com, popularny serwis podróżniczy, stworzył listę dziesięciu miejsc na świecie, w których najlepiej oglądać dziko żyjące zwierzęta.

Płytkie wody Belize, azyl pingwinów magellańskich

Na miejscu 10. znalazł się Morski Rezerwat Hol Chan nieopodal Ambergis Caye, głównej wyspy Belize. Jak podkreślają eksperci, wspaniale jest tam nurkować, ponieważ wody rezerwatu są płytkie i bogate w najróżniejsze gatunki ryb, w tym w młode rekiny.

Miejsce 9. należy do Punta Tombo. Na tym argentyńskim półwyspie od września do połowy marca można oglądać pingwiny magellańskie. Przybywa ich wtedy nawet 1,5 miliona. Kolejną pozycję zajmują takie miejsca Kostaryki, jak Półwysep Osa i Park Narodowy Tortuguero. Zwierzętami, z których słyną obie lokalizacje, są składające tam jaja żółwie morskie.

"Wielka Piątka Afryki", goryle górskie

Na miejscu 7. uplasował się Park Narodowy Krugera w Republice Południowej Afryki. Zwiedzając go, można się natknąć na tzw. Wielką Piątkę Afryki - lwa, lamparta, bawoła afrykańskiego, czarnego nosorożca oraz słonia, a także szereg innych zwierząt. Na miejscu 6. umieszczono Park Narodowy Wulkanów w Rwandzie. Zamieszkują go zagrożone wyginięciem goryle górskie.

Kanada, Alaska

5. miejsce zajmuje Park Omega w kanadyjskim Montebello. Nie dość, że można w nim podziwiać faunę Kanady, to jeszcze ma doskonałą lokalizację - leży tylko 81 km od stołecznej Ottawy, co czyni go łatwo dostępnym dla turystów. Zwierzęta, które go zamieszkują, to: bizony, łosie, baribale, jelenie szlachetne, a także wilki - również polarne.

Na 4. pozycji jest Park Narodowy Katmai na południu amerykańskiego stanu Alaska. Zamieszkują go m.in. niedźwiedzie brunatne (jest ich tam aż 2100), karibu, łosie i wilki.

Pierwsza trójka

Pierwszą trójkę zamyka południowoaustralijska Wyspa Kangura słynąca nie tylko z kangurów, lecz także z takich torbaczy, jak: walabia dama, pałanka kuzu, czy też Sminthopsis. W lokalnych wodach da się tez zauważyć kierujące się w stronę Antarktydy walenie. Na 2. miejscu uplasował się Park Narodowy Bandhavgarh w środkowoindyjskim stanie Madhya Pradesh, w którym żyją bardzo rzadkie tygrysy bengalskie.

Za najlepsze miejsce, w którym można podziwiać dziko żyjące zwierzęta, uznano Park Narodowy Serengeti w Tanzanii. Zdaniem ekspertów to właśnie tu można natknąć się na ich największą liczbę. Wśród gatunków zamieszkujących Park Narodowy Serengeti, są m.in. antylopy, zebry, gazele, bawoły, żyrafy, słonie, nosorożce, krokodyle, lwy, lamparty, hieny, likaony, pytony.

Autor: map/mj,ja,jaś / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości