Najnowsze

Pojawiła się, żeby zacząć powoli znikać

Najnowsze


Powstała po trzęsieniu ziemi, otrzymała nawet swoją nazwę. Mała wyspa na Morzu Arabskim, bo o niej mowa, w ciągu kilku lat niemal zniknęła. Pozostał po niej jedynie ślad.

W sierpniu 2013 roku w zachodnim Pakistanie wystąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.7. Później niespodziewanie w płytkiej zatoce w pobliżu portowego miasta Gwadar wyłoniła się niewielka wyspa. Otrzymała nazwę Zalzala Koh, co w języku urdu oznacza Górę Trzęsienia Ziemi.

Nietrwała wyspa

Zalzala Koh uformowała się z osadów, które wydostały się z wulkanu błotnego po trzęsieniu ziemi. Miała wtedy 20 metrów wysokości, 90 metrów szerokości i 40 metrów długości.

Geolodzy nie wierzyli, że wytrzyma długo, po tym jak w jej błotnistą powierzchnię będą uderzać fale. Mieli rację. Przez kilka lat na zdjęciach satelitarnych widać było błoto i osady znajdujące się wokół wyspy.

Pod koniec 2016 roku powyżej poziomu wody nie zostało już zbyt wiele terenu. Na zdjęciach satelitarnych było widać, że wody Morza Arabskiego przepływają przez wyspę, co tylko potwierdziło doniesienia mieszkańców o tym, że Zalzala Koh niknie.

Choć Zalzala Koh nie wystaje nad powierzchnię, wcale nie oznacza to jednak, że faktycznie rozpłynęła się w morskich odmętach. W czerwcu 2019 roku na zdjęciach satelitarnych wciąż było widać pod wodą jej niewyraźne zarysy.

Zdjęcie pokazujące systematyczne znikanie wyspy (NASA)NASA

Ruchy płyt tektonicznych

Wulkany błotne, znajdujące się wzdłuż wybrzeża Pakistanu, są produktem ubocznym ruchów płyt tektonicznych. Płyta arabska każdego roku "wchodzi" kilka centymetrów głębiej pod płytę euroazjatycką. W wyniku tego procesu wypychane są miękkie osady, które są kluczowym składnikiem wulkanów błotnych.

W tym regionie wyspy utworzone przez wulkany błotne bardzo często pojawiają się, by zaraz zniknąć. Około 125 kilometrów na wschód od Zalzala Koh, inna mała błotnista wyspa - Malan - wynurzała się z morza i znikała łącznie cztery razy w 1945, 1999, 2010 i 2013 roku. W 1945 i 2013 roku wynurzenie miało związek z trzęsieniami ziemi.

Autor: ml/aw / Źródło: NASA Earth Observatory

Źródło zdjęcia głównego: NASA Earth Observatory/Joshua Stevens, Robert Simmon, Jesse Allen

Pozostałe wiadomości