"Nasza przyszłość jest bardzo ściśle związana z wyżem". Tomasz Wasilewski o pogodzie w weekend

Autor:
ps
Źródło:
TVN24
Wyż zmierza w stronę Polski
Wyż zmierza w stronę PolskiTVN24
wideo 2/6
TVN24Wyż zmierza w stronę Polski

Po środzie z opadami deszczu i burzami, druga połowa tygodnia w wielu regionach kraju zapowiada się słonecznie. Jak tłumaczył we "Wstajesz i wiesz" prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, na pogodę w weekend wpłynie wyż, który znad Oceanu Atlantyckiego będzie "wciskać się w kierunku Europy Zachodniej i Środkowej".

W środę rano w Polsce przelotne opady deszczu występują między innymi na południu i południowym zachodzie. Jak tłumaczył Tomasz Wasilewski, nad naszą częścią kontynentu utrzymuje się wilgotne powietrze. W ciągu dnia we wschodniej połowie kraju prognozowane są burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla ośmiu województw ostrzeżenia przed burzami z gradem, którym mogą towarzyszyć silne opady.

Na pogodę w Polsce wpływa układ niskiego ciśnienia, który - jak mówił prezenter tvnmeteo.pl - "jeszcze wczoraj znajdował się nad Polską, a dziś przesuwa się na wschód, w kierunku Ukrainy".

Dodał, że "połączony jest frontami atmosferycznymi z niżem" nad Morzem Śródziemnym, który jest "nadal bardzo groźny" dla północnych Włoch, dotkniętych w ubiegłym tygodniu tragiczną powodzią. - Każdy deszcz to jest teraz tam coś bardzo niepotrzebnego po tych wielkich opadach - zaznaczył.

Pogodę w weekend będzie kształtować wyż

Jak zapowiadał Wasilewski, "nasza przyszłość jest bardzo ściśle związana z wyżem, który znajduje się nad Atlantykiem".

- Ten wyż będzie coraz bardziej wciskać się w kierunku Europy Zachodniej i Środkowej - opisywał. Tłumaczył, że układ wysokiego ciśnienia to, "jak zwykle obszar dobrej pogody i również tym razem będzie nam przynosić słoneczną pogodę na koniec tygodnia".

Dużej ilości błękitnego nieba można spodziewać się w całej Polsce w piątek, sobotę i niedzielę. Burze nie są prognozowane, a jeżeli popada deszcz, to słabo i lokalnie.

Sytuacja baryczna w Europietvnmeteo.pl

Autor:ps

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości