Podwyższony stan rzek na południu Polski

Zagrożenia hydrologiczne

Województwa: dolnośląskie, śląskie, małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie - to regiony zagrożone przekroczeniem stanu ostrzegawczego w rzekach - podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Winne są długotrwałe opady deszczu.

- W ciągu najbliższej doby na dopływach Wisły, w miejscu wystąpienia prognozowanych opadów burzowych, przewidywany jest gwałtowny wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich, z możliwością lokalnego przekroczenia stanów ostrzegawczych - informuje IMGW w swoim oświadczeniu. Instytut określił stan zgarożenia na 2 w 3-stopniewej skali.

Czeska zlewnia, polskie rzeki

Dodatkowo Instytut ostrzega, że z powodu intensywnych opadów deszczu, które wystąpiły w czeskiej części zlewni spowodują wzrost stanów wody na Nysie Łużyckiej i Witce. Zgodnie z tym, co podaje IMGW obie rzeki lokalnie osiągną poziom powyżej stanów ostrzegawczych.

Przez Polskę przechodzi obecnie front atmosferyczny, co skutkuje występowaniem burz z intensywnymi opadami deszczu, a nawet gradobiciem. Deszczowa aura utrzymuje się w naszym kraju od kilku dni, jednak według prognoz synoptyków, w tym tygodniu ma nastąpić poprawa pogody.

Autor: xyz/ms / Źródło: IMGW

Pozostałe wiadomości