Pięć odkryć, które zasługują na Nagrodę Nobla, ale jeszcze jej nie dostały

Źródło:
CNN
Polski łazik marsjański najlepszym w konkursie
Polski łazik marsjański najlepszym w konkursieFacebook/Mars Rover Kielce "impuls" team
wideo 2/9
Odkrycia naukowe w 2019 roku

Mapowanie ludzkiego genomu, transformacyjna sztuczna inteligencja lub badania nad genami powodującymi raka - to tylko niektóre z odkryć, które nadal nie otrzymały Nagrody Nobla. Z okazji trwającego Tygodnia Noblowskiego amerykańska stacja CNN przedstawiła subiektywną listę pięciu przełomów w nauce godnych tego prestiżowego wyróżnienia.

Od poniedziałku trwa jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie nauki, czyli tzw. Tydzień Noblowski. Od 7 do 14 października poznamy laureatów Nagrody Nobla w dziedzinach: fizjologii lub medycyny, fizyki, chemii oraz literatury. Przyznana zostanie także Pokojowa Nagroda Nobla oraz Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.

Pierwszymi tegorocznymi laureatami zostali Victor Ambros i Gary Ruvkun, którzy otrzymali Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii. Naukowcy zostali wyróżnieni za odkrycie mikroRNA i jego roli w potranskrypcyjnej regulacji genów.

Z okazji Tygodnia Noblowskiego amerykańska stacja CNN przedstawiła swoją listę pięciu odkryć zasługujących na to prestiżowe wyróżnienie.

Pierwszy ludzki genom

Badanie rozpoczęte w 1990 roku a ukończone w 2003 roku jest często wymieniane jako jeden z faworytów do Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny. Human Genome Project miał na celu poznanie sekwencji wszystkich komplementarnych par zasad tworzących ludzki genom.

Dzięki pracy międzynarodowego konsorcjum złożonego z tysięcy badaczy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Japonii i Chin nastąpił postęp w badaniu nukleotydów zawartych w żywych organizmach, a także rozwój w takich dziedzinach, jak biologia czy medycyna.

Jak opisuje CNN, jednym z powodów, dla których projekt ten mógł nie otrzymać Nagrody Nobla, jest ogromna liczba osób zaangażowanych w to osiągnięcie.

Zgodnie z zasadami ustalonymi przez Nobla w jego testamencie z 1895 r. nagrody mogą zostać przyznane maksymalnie trzem osobom na raz.

"Stanowi to coraz większe wyzwanie, biorąc pod uwagę zespołowy charakter wielu badań naukowych" - opisuje amerykańska stacja.

Rewolucja w leczeniu otyłości

Svetlana Mojsov, dr Joel Habener i Lotte Bjerre Knudsen - tych troje naukowców odpowiada za jeden z przełomów w leczeniu otyłości na świecie. Opracowany przez nich lek o nazwie semaglutyd okazał się niezwykle skuteczny w walce z nadwagą, a także powiązanymi z nią schorzeniami, jak np. cukrzyca typu 2 czy choroba wieńcowa.

To odkrycie zostało wyróżnione Nagrodą Laskera-DeBakeya za badania kliniczne i medyczne w 2024 roku, które często jest wyznacznikiem tego, kto zdobędzie Nagrodę Nobla.

Według statystyk prawie 900 milionów osób na świecie zmaga się z otyłością. Tylko w Stanach Zjednoczonych ten problem dotyka 40 procent dorosłych.

Nagroda NoblaShutterstock

Transformacyjna sztuczna inteligencja

Kolejnymi kandydatami, wymienianymi przez CNN, są Demis Hassabis i John Jumper, autorzy Alpha Fold - niesamowitego programu opartego na sztucznej inteligencji.

Jego działanie można porównać do wyszukiwarki Google w zakresie struktur białek. Alpha Fold zapewnia natychmiastowy dostęp do przewidywanych modeli białek, co przyspiesza postęp w biologii fundamentalnej i innych pokrewnych dziedzinach.

Od 2021 roku, kiedy ukazał się przełomowy artykuł dwójki naukowców ze spółki Deep Mind, był on cytowany ponad 13 tysięcy razy. Dla porównania spośród 61 milionów artykułów naukowych tylko około 500 cytowano ponad 10 tysięcy razy.

Zrozumienie mikrobiomu jelitowego

Mikrobiom jelitowy to ogół bakterii żyjących w ludzkim jelicie. Dzięki postępowi w sekwencjonowaniu genetycznym w ciągu ostatnich dwóch dekad naukowcy lepiej zrozumieli, co robią te drobnoustroje, jak komunikują się ze sobą i jak oddziałują na komórki ludzkie, zwłaszcza te w jelitach.

Pionierem wśród badań nad mikrobiomem jelitowym jest biolog dr Jeffrey Gordon, wybitny profesor Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St. Louis imienia dr. Roberta J. Glasera. Kierował on między innymi pracami, które wykazały, że mikrobiom jelitowy odgrywa rolę w skutkach zdrowotnych niedożywienia, które dotyka prawie 200 milionów dzieci na całym świecie.

Muzeum Nobla w SztokholmieShutterstock

Geny powodujące raka

Mary-Claire King, profesor medycyny i nauk genomicznych na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Waszyngtońskiego, przez 17 lat pracowała nad wykrywaniem i określaniem roli, jaką mutacja genu BRCA1 odgrywa w raku piersi i jajników. Co warto podkreślić, jej badania trwały, zanim powstała mapa ludzkiego genomu.

Jej odkrycie umożliwiło przeprowadzenie testów genetycznych, które mogą pomóc zidentyfikować kobiety o zwiększonym ryzyku zachorowania na raka piersi, a także określić działania, które należy podjąć, aby zmniejszyć to ryzyko, np. poprzez dodatkowe badania przesiewowe i zabiegi profilaktyczne.

Autorka/Autor:fw

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Ten rok zaczyna się w Polsce dynamiczną pogodą. W wielu miejscach silnie wieje, a na północy kraju pojawiły się nawet burze. W nocy i w piątek także może zagrzmieć.

Błyskało się i grzmiało. Mogą nas czekać kolejne zimowe burze

Błyskało się i grzmiało. Mogą nas czekać kolejne zimowe burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pierwszy weekend stycznia przyniesie zmianę pogody na zimową. Jeszcze w tym tygodniu czekają nas przelotne opady śniegu i duży spadek temperatury nocami. Do tego cały czas będzie porywiście wiać, a w części kraju niewykluczone, że zagrzmi.

Widać śnieg i mróz. Synoptyk ostrzega przed "serią niebezpiecznych zjawisk"

Widać śnieg i mróz. Synoptyk ostrzega przed "serią niebezpiecznych zjawisk"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wyjątkowo zimne powietrze ma objąć znaczną część Stanów Zjednoczonych w weekend i na początku następnego tygodnia - informuje CNN. Temperatura spadnie znacząco poniżej normy, a mróz dotknie prawdopodobnie nawet obszary nad Zatoką Meksykańską.

Przed nimi "brutalne natarcie mrozu"

Przed nimi "brutalne natarcie mrozu"

Źródło:
CNN

W nocy i rano w piątek na drogach w prawie całej Polski będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed oblodzeniem po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu.

Będzie niebezpiecznie. Ostrzeżenia IMGW prawie w całej Polsce

Będzie niebezpiecznie. Ostrzeżenia IMGW prawie w całej Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Prawie 200 śladów dinozaurów odkryto tego lata w kamieniołomach w hrabstwie Oxfordshire w południowo-wschodniej Anglii - poinformowali w czwartek naukowcy. Jest to największe stanowisko tego typu znalezione w Wielkiej Brytanii. Badacze nie są pewni, co pomogło zachować ślady w skamieniałym błocie.

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Źródło:
PAP, BBC

Zarówno najbliższa noc, jak i dzień upłyną z przelotnymi opadami śniegu w całym kraju. W górach i nad morzem może spaść kilka centymetrów śniegu. Będzie porywiście wiać.

Mroźna noc, dzień z opadami i silnym wiatrem

Mroźna noc, dzień z opadami i silnym wiatrem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Setki osób musiały opuścić domy w północno-zachodniej części Anglii. Po ulewnych opadach deszczu doszło do rozległych podtopień. Drogi, posesje i pola są pod wodą.

Ulewy w Anglii. Setki ewakuowanych

Ulewy w Anglii. Setki ewakuowanych

Źródło:
BBC, Reuters

Zdjęcie "Skarby Oriona nad Królową Beskidów" zostało wybrane zdjęciem dnia przez NASA. Autorem niezwykłej fotografii jest Włodzimierz Bubak, który na co dzień jest nauczycielem w jednej ze szkół technicznych w Jaworznie.

Zrobił zdjęcie wschodu Oriona nad Babią Górą, wyróżniła go NASA

Zrobił zdjęcie wschodu Oriona nad Babią Górą, wyróżniła go NASA

Źródło:
PAP, Trzeci Plan

Ważący ponad 500 kilogramów metalowy pierścień spadł z nieba na kenijską wioskę Mukuku w hrabstwie Makueni. Wydarzeniu towarzyszył olbrzymi huk, który był słyszalny z odległości 50 kilometrów. Kenijska Agencja Kosmiczna przekazała, że tajemniczy obiekt był najprawdopodobniej fragmentem rakiety kosmicznej, który nie spłonął w ziemskiej atmosferze.

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Źródło:
PAP, KSA

Turyści spędzający czas w Tatrach mierzą się dziś z trudnymi warunkami pogodowymi. Głównym zagrożeniem jest silny wiatr, który w porywach przekracza 100 km/h. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują o ostrożność.

"Bezpiecznie nie jest". Bardzo silnie wieje w Tatrach

"Bezpiecznie nie jest". Bardzo silnie wieje w Tatrach

Źródło:
TVN24, TPN

Pierwsze dni 2025 roku przyniosły niezwykłe spektakle na niebie w postaci zorzy polarnej. Zjawisko było widoczne zarówno w nocy z wtorku na środę, jak i ze środy na czwartek. Kolorowe smugi na niebie oglądali mieszkańcy wielu regionów Polski.

Zorza polarna nad Polską

Zorza polarna nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt24

Dwóch mężczyzn z Teksasu może mówić o niesamowitym szczęściu. Przetrwali znalezienie się w samym środku tornada, gdy łowili ryby na łódce. Moment uderzenia żywiołu udało się nagrać.

"Nie powinienem tu być". Dramatyczne nagranie

"Nie powinienem tu być". Dramatyczne nagranie

Źródło:
CNN, KKTV, tvnmeteo.pl

Starty polskich satelitów, zaskakujące odkrycia zwierząt sprzed setek milionów lat i archeologiczne znaleziska, które mogą zmienić dotychczasowe ustalenia naukowców. Oto jedne z najważniejszych wydarzeń w polskiej nauce w 2024 roku.

"Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki", szczątki pierwszych Słowian i zwierzęta sprzed milionów lat

"Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki", szczątki pierwszych Słowian i zwierzęta sprzed milionów lat

Źródło:
PAP

Rok 2024 prawdopodobnie przejdzie do historii jako najcieplejszy na świecie. - Pozostaje oczywiście pytanie jak długo. Wszystko wskazuje na to, że ten rekord szybko zostanie pobity - powiedział Bogdan Chojnicki, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

"To zmienia rzeczywistość na całym globie"

"To zmienia rzeczywistość na całym globie"

Źródło:
PAP

Wzrost średniej globalnej temperatury nasila gwałtowne zjawiska pogodowe. Wrześniowa powódź na południowym zachodzie Polski, a także susza hydrologiczna to nowa rzeczywistość, z którą musimy się mierzyć.

"Powódź w Polsce była symptomem zmieniającego się świata"

"Powódź w Polsce była symptomem zmieniającego się świata"

Źródło:
PAP

Ekstremalne fale upałów, rekordowe opady deszczu, niszczycielskie susze. W 2024 roku mieliśmy wiele okazji do zaobserwowania wpływu zmian klimatycznych na środowisko i ludzkie życie. Skutki ocieplającego się klimatu odczuli zarówno mieszkańcy bliskich nam regionów, jak i odległych zakątków świata.

Ofiary śmiertelne, ogień, ogromne opady, rekordowe susze. Katastrofy naturalne w 2024 roku

Ofiary śmiertelne, ogień, ogromne opady, rekordowe susze. Katastrofy naturalne w 2024 roku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Reuters, World Weather Attribution

Dwóch mężczyzn zostało znalezionych martwych w lesie w stanie Waszyngton podczas polowania na Wielką Stopę w USA. Poszukiwacze legendarnego stworzenia wybrali się do lasu przed Wigilią, a gdy nie wrócili do domu pierwszego dnia świąt, ich rodziny zaalarmowały policję. Akcja ratunkowa trwała trzy dni.

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Źródło:
BBC, NPR, Skamania County Sheriff's Office

Ten rok zapisze się na kartach historii za sprawą katastrofalnej powodzi, która dotknęła południowo-zachodnią Polskę. W wyniku kilkudniowych i intensywnych opadów deszczu spowodowanych niżem genueńskim wylały rzeki w dorzeczu Odry. W 2024 roku zdarzały się także niezapomniane chwile, jak majowa zorza polarna czy kometa C/2023 A3.

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kilka osób zostało rannych po tym, jak w brazylijskim mieście Barueri w obszarze metropolitalnym Sao Paulo zawalił się dach supermarketu. Doszło do tego po intensywnych opadach gradu.

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Źródło:
Reuters, CNN Brasil

W kończącym się roku we Włoszech odnotowano ponad 350 ekstremalnych zjawisk pogodowych. To, jak zaznaczyli eksperci, sześć razy więcej niż dziesięć lat temu, co jest wyraźnym potwierdzeniem zmian klimatu i ich skutków.

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

Źródło:
PAP

Premier Francji Francois Bayrou przedstawił plan odbudowy Majotty po przejściu niszczycielskiego cyklonu Chido. Przed końcem stycznia do każdego domu na wyspach mają wrócić dostawy prądu. Jak powiedział szef rządu, pełna odbudowa infrastruktury może potrwać nawet dwa lata.

Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata

Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata

Źródło:
Reuters, PAP, Le Monde

Rekin zaatakował dwóch turystów w egipskim kurorcie Marsa Alam. Jeden z nich zmarł - podało w niedzielę tamtejsze ministerstwo środowiska. Obydwaj turyści byli najprawdopodobniej narodowości włoskiej.

Atak rekina w egipskim kurorcie. Jeden turysta zginął, drugi ranny

Atak rekina w egipskim kurorcie. Jeden turysta zginął, drugi ranny

Źródło:
Reuters, PAP

Wysokie fale od kilku dni nawiedzają Peru. W 91 portach wprowadzono zakaz wypływania na morze. Wzburzona woda zatapiała łodzie rybackie i uszkadzała falochrony.

Fale zatapiały łodzie, uszkadzały falochrony. Zamknięto porty

Fale zatapiały łodzie, uszkadzały falochrony. Zamknięto porty

Źródło:
Reuters

Władze Parku Narodowego Wulkanów Hawai'i informują o "szokujących wydarzeniach", jakie kilka dni temu rozegrały się w pobliżu wulkanu Kilauea. Dziecko przebywające tam z rodziną wymknęło się opiekunom i nieomal spadło z wysokiego na 120 metrów urwiska. Strażnicy apelują do odwiedzających o ostrożność i przestrzegają przed łamaniem obowiązujących w parku zasad.  

Dziecko niemal wpadło do aktywnego wulkanu. "Szokujące wydarzenia"  

Dziecko niemal wpadło do aktywnego wulkanu. "Szokujące wydarzenia"  

Źródło:
BBC, tvn24.pl