Najnowsze

Pico de Fogo niepokoi mieszkańców wyspy. Wulkan wciąż jest aktywny

Najnowsze

Twitter.comZ wulkanu Pico de Fago wciąż wypływa lawa

Od czasu pierwszej erupcji wulkanu na wyspie Fogo ewakuowanych zostało już ponad 1500 osób. Wybuch Pico de Fogo zniszczył dwie wioski. Jednak wulkan wciąż jest aktywny i wyrzuca z wnętrza Ziemi kolejne chmury pyłu i lawę. Nie ma ofiar śmiertelnych, ale straty finansowe są ogromne. Prezydent wzywa obywateli do wsparcia finansowego.

Jak donoszą lokalne media, na wyspie Fogo należącej do Republiki Zielonego Przylądka potężny wybuch wulkanu zniszczył dwie wsie: Portela i Bangaeira i zmusił do ewakuacji 1500 osób. Wybuch stratowulkanu Pico de Fogo miał miejsce 23 listopada.

Z krateru wulkanu wydobywały się smugi pyłu i niszczycielska lawa. Erupcja była widoczna nawet ze stolicy Republiki Zielonego Przylądka - miasta Praia. Znajduje się ono na sąsiedniej wyspie.

Nie ustaje

Kiedy mieszkańcy myśleli, że najgorsze za nimi, wulkan znowu o sobie przypomniał. Wybuchy Pico de Fogo wciąż mają miejsce. Spływająca lawa zmieniła kierunek i teraz zagraża również innym osadom. Ponad 2 tysiące osób zostało już poinformowanych o kolejnej ewakuacji.

Dzięki sprawnej reakcji władz nie ma ofiar śmiertelnych. Jednak straty finansowe są ogromne. Władze wyspy apelują o pomoc. Również prezydent Republiki Zielonego Przylądka, Jorge Carlos Fonseca, wzywa obywateli do wsparcia finansowego. Prosi o przekazanie równowartości jednodniowego wynagrodzenia na rzecz poszkodowanych.

Łodzie ze wsparciem

Na wyspę Fogo dopłynęły łodzie z niezbędną żywnością, maskami ochronnymi, kocami, lekarstwami i innymi pomocami humanitarnymi. Transport zorganizowały władze Republiki Zielonego Przylądka.

Z żywnością na wyspę przypłynęło również niezbędne wsparcie medyczne.

Przebudził się po 20 latach

Ostatnio wulkan był aktywy w 1995 roku. Jednak zniszczenia, jakie spowodowała jego erupcja, były niewielkie. Ewakuowano wtedy pięć tysięcy osób. Jedna z silniejszych erupcji Fogo miała miejsce w 1951 roku, jednak jedyną która poskutkowała ofiarami śmiertelnymi, była ta z 1847 r. Zginęło wtedy kilkoro ludzi.

Pierwszy tegoroczny wybuch miał miejsce 23 listopadaTwitter.com

Autor: PW/mk / Źródło: weather.com, ENEX

Źródło zdjęcia głównego: Twitter.com

Pozostałe wiadomości