Parki narodowe w Polsce. Sprawdź, które są już otwarte

[object Object]
Tatrzański Park Narodowy pozostaje zamkniętytvn24
wideo 2/3

Od poniedziałku znów możemy korzystać z lasów. Wynika to z łagodzeniem obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. W Polsce mamy 23 parki narodowe. Sprawdź, które z nich są już otwarte dla spacerowiczów.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Środowiska dyrektorzy parków narodowych sami mają podjąć decyzję o otwarciu całości bądź części parku.

"Dyrektorzy mogą w ramach lokalnego rozpoznania zamknąć określony rejon lub szlak, jednak nie cały park." - przekazał resort środowiska.

Nie wszystkie parki narodowe poinformowały już o tym, w jakim zakresie będą otwarte. Poniżej znajdziecie listę wszystkich parków, która będzie aktualizowana.

CZY W LESIE TRZEBA NOSIĆ MASECZKĘ?

1. Białowieski Park Narodowy - otwarty

W komunikacie czytamy, że w celach turystycznych i rekreacyjnych udostępnione są:

- Park Pałacowy z wyłączeniem polany edukacyjnej;

- Obręb Ochronny Rezerwat, przy czym limitowana osób na obszarze ochrony ścisłej to maksymalnie cztery osoby. Nie ma tam możliwości wjazdu bryczką;

- Rezerwat Pokazowy Żubrów, gdzie przebywać może do 40 osób. Wyłączony z użytku jest plac zabaw, tarasy widokowe oraz część wystawowa i edukacyjna w Pawilonie Edukacyjnym.

2. Babiogórski Park Narodowy - otwarty

W poniedziałek otwarto większość szlaków w Babiogórskim Parku Narodowym - poinformowała dyrekcja Parku. Zamknięty jest jedynie szlak żółty zwany Akademicką Percią. Rokrocznie korzystać z niego można dopiero wtedy, gdy pozwali na to pogoda. Akademicka Perć, służąca tylko do podchodzenia, jest zawsze zamknięta przez cały sezon zimowy.

Dyrekcja Babiogórskiego Parku Narodowego, z uwagi na epidemię koronawirusa, zaapelowała w poniedziałek do turystów, by przestrzegali kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim muszą zakrywać usta i nos maseczką lub chustą, a także zachować dystans co najmniej dwóch metrów od innych osób. Zalecane jest użycie rękawiczek jednorazowych, które po wykorzystaniu należy wyrzucić do kosza. Przyrodnicy podkreślili, że szlaki i infrastruktura turystyczna w Parku nie są dezynfekowane.

3. Biebrzański Park Narodowy

Brak informacji na stronie internetowej parku i w mediach społecznościowych.

4. Bieszczadzki Park Narodowy - otwarty

- W związku z ogłoszeniem pierwszego etapu łagodzenia obostrzeń informujemy, iż począwszy od poniedziałku udostępniamy szlaki piesze - powiedział zastępca dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego dr Przemysław Wasiak.

"Korzystanie z wiat nie jest dozwolone. Nieczynne są pola biwakowe. Prosimy o dostosowanie się do poleceń Służby Parku. Na bieżąco będziemy wydawać kolejne szczegółowe komunikaty" - przypomina dyrekcja parku.

5. Park Narodowy "Bory Tucholskie" - otwarty

Jak czytamy w komunikacie, dozwolone jest poruszanie się wyłącznie po wyznaczonych, udostępnionych szlakach turystycznych. Jedynie dwa fragmenty zielonego szlaku pieszego we wschodniej i południowej części Parku są nadal zamknięte.

Zamknięte pozostaje Centrum Edukacji Przyrodniczej w Chocińskim Młynie wraz z Zagrodą Pokazową Zwierząt oraz Botaniczna ścieżka dydaktyczna w Charzykowach. Obowiązuje zakaz korzystania z miejsc małej infrastruktury leśnej i wiat.

Dyrekcja parku zaznacza, że dostępne są wszystkie miejsca postoju na jego terenie, ale z ograniczoną pojemnością.

6. Gorczański Park Narodowy - otwarty

Obszar Gorczańskiego Parku Narodowego dostępny jest do celów edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych, sportowych, filmowania i fotografowania, a także w celach zarobkowych.

Jak czytamy na stronie parku, wyjątkiem są miejsca biwakowania. Zamknięty ze względów bezpieczeństwa jest szlak spacerowy z doliny Kamienicy drogą stokową do polany Jaworzyna Kamienicka).

Od 20 kwietnia można wchodzić do lasówKancelaria Premiera

7. Park Narodowy Gór Stołowych - otwarty

Teren Parku Narodowego Gór Stołowych otwarto celach edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych, sportowych, filmowania i fotografowania oraz w celach zarobkowych.

8. Kampinoski Park Narodowy - otwarty

W Kampinoskim Parku Narodowym otwarte są szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne i parkingi. Zamknięte pozostają jednak ośrodki ośrodki edukacyjne i obiekty infrastruktury turystycznej, czyli polany rekreacyjne, place zabaw, urządzenia sportowe, miejsca odpoczynku i wiaty.

9. Karkonoski Park Narodowy - otwarty

Karkonoski Park Narodowy otworzono, ale niektóre szlaki nadal są zamknięte. Z powodu ograniczeń w przekraczaniu granicy z Czechami zamknięta jest Droga Przyjaźni - szlak czerwony, grzbietowy od Mokrej Przełęczy do Przełęczy Okraj wraz ze Śnieżką. W związku z ograniczeniami epidemicznymi, nieczynny jest Wodospad Kamieńczyka. Nie można korzystać też z wiat i stref wypoczynku.

Władze Karkonoskiego Parku Narodowego poinformowały, że niektóre szlaki nieczynne są ze względu na zagrożenie lawinowe: szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki (Kocioł pod Śnieżką); szlak żółty od schroniska Pod Łabskim Szczytem w stronę Śnieżnych Kotłów; szlak zielony od schroniska Pod Łabskim Szczytem; szlak niebieski na Śnieżkę (Droga Jubileuszowa); szlak żółty przez Biały Jar; szlak zielony od górnej stacji wyciągu na Szrenicę do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym przy skałkach Trzy Świnki oraz szlak niebieski od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia.

Zamknięte z powodów przyrodniczych, dla ochrony cietrzewi i sokołów wędrownych, są też szlaki: niebieski od Domku Myśliwskiego do Schroniska Samotnia; zielony tzw. Ścieżka nad Reglami od schroniska pod Łabskim Szczytem do Rozdroża pod Wlk. Szyszakiem; żółty od schroniska pod Łabskim Szczytem w kierunku Śnieżnych Kotłów; niebieski od Skalnego Stołu do Przełęczy Okraj; zielony od Polany Bronka Czecha do szlaku czerwonego niedaleko Słonecznika.

10. Magurski Park Narodowy - otwarty

Dla celów turystycznych i rekreacyjnych otwarto obszar Magurskiego Parku Narodowego. Nadal obowiązuje zakaz korzystania z parku w celach edukacyjnych, sportowych, fotografowania i filmowania.

11. Narwiański Park Narodowy - otwarty

Narwiański Park Narodowy jest otwarty dla zwiedzających, ale dalej są zamknięte kładki turystyczne: przy siedzibie parku w Kurowie oraz kładka Śliwno-Waniewo.

12. Ojcowski Park Narodowy - otwarty

Dyrekcja Ojcowskiego Parku Narodowego poinformowała o odwołaniu jego zamknięcia, jednak kilka obiektów nadal jest nieczynnych. Mowa o znajdujących się w zarządzie parku, czyli Zamku Kazimierzowskim w Ojcowie, ekspozycji przyrodniczej, Jaskini Ciemnej i Jaskini Łokietka.

13. Pieniński Park Narodowy - otwarty

Otwarte zostały szlaki turystyczne w Pienińskim Parku Narodowym. Jak czytamy na stronie internetowej parku, udostępnienie galerii widokowych na szczytach Trzech Koron i Sokolicy nastąpi 21 kwietnia, a ruiny zamku w Czorsztynie w kolejnych dniach.

Zalecono też limity liczby odwiedzających. Na Galerii widokowej Trzech Koron i Sokolicy jednocześnie powinny przebywać po cztery osoby, a w zamku w Czorsztynie 40 osób.

14. Poleski Park Narodowy - otwarty

W Poleskim Parku Narodowym dostępne są ścieżki przyrodnicze i edukacyjne. W komunikacie na stronie internetowej Parku znajduje się prośba m.in. o zakrywanie nosa i ust, noszenie rękawiczek jednorazowych "podczas korzystania z infrastruktury turystycznej Parku", jak np. kładki na ścieżkach dydaktyczno-przyrodniczych, zadaszenia turystyczne, wieże i pomosty widokowe.

Nadal czasowo zamknięte są w PPN ośrodki edukacyjne, muzeum, wystawy i ekspozycje oraz zawieszone zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, warsztaty edukacyjne, konferencje. Odwołane zostały też organizowane przez Park konkursy i imprezy w tym m.in. "Noc Sów w Poleskim Parku Narodowym".

Mapa aktualnego zagrożenia pożarowego (bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie)IBL

15. Roztoczański Park Narodowy - otwarty

Szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe, poznawcze i spacerowe w Roztoczańskim Parki Narodowym zostały otwarte. Dyrekacja RPN zaznacza jednak, że wyłączone z użytku są nadal ośrodek edykacyjno-muzealny i punkt informacji turystycznej.

16. Słowiński Park Narodowy - otwarty

Słowiński Park Narodowy został otwarty, ale znajdujące się w nim obiekty nadal są nieczynne.

- Odwiedzający mogą skorzystać z jego (parku - red.) uroków, przejść się po nim, przejechać rowerem. Natomiast szereg różnych urządzeń, obiektów położonych w parku pozostaje zamkniętych. Nie możemy ich udostępnić ze względu na nadal obowiązujące obostrzenia - powiedział dyrektor SPN Marek Sobocki.

Obiekty, które pozostają zamknięte, to między innymi: Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie oraz jego filie w Rowach i w Rąbce. Nie skorzystamy też z wieży widokowej Rowokół i latarni morskiej w Czołpinie.

17. Świętokrzyski Park Narodowy - otwarty

Na obszarze Świętokrzyskiego Parku Narodowego udostępniono wszystkie szlaki turystyczne i edukacyjne. Nadal nieczynne są Muzeum Przyrodnicze ŚPN na Świętym Krzyżu i Ośrodek edukacyjny w Bodzentynie.

18. Park Narodowy Ujście Warty - otwarty

Na terenie Parku Narodowego "Ujście Warty" ponownie udostępnione dla turystów są szlaki i ścieżki przyrodnicze. Jak podaje dyrekcja parku, nadal zamknięte pozostają: plac edukacyjnpo-sprawnościowy na Górce Czarnowskiej, ośrodek edukacyjny w Parku w Chyrzynie i wszystkie toalety na ternie parku.

"Pozostała infrastruktura jest dostępna ale nie jest dezynfekowana! Dlatego zalecamy, w miarę możliwości, unikanie dotykania poręczy, stołów, elementów czatowni itp." - podkreślają władze parku w komunikacie.

19. Wielkopolski Park Narodowy - otwarty

Wielkopolski Park Narodowy został otwarty. Jego władze przypominają jednak o standardowych zasadach zachowania bezpieczeństwa w związku z pandemią. Nie należy też między innymi grupowo korzystać z parkingów oraz unikać zatłoczonych szlaków turystycznych, ścieżek dydaktycznych czy miejsc widokowych.

20. Wigierski Park Narodowy - otwarty

W celach turystycznych i rekreacyjnych ponownie otwarty jest Wigierski Park Narodowy. W komunikacie parku zaznaczono, że wyłączone z użytku pozostają urządzenia przeznaczone do zabawy dla dzieci, wiaty, place zabaw, wieże widokowe, toalety i miejsca biwakowania. Do odwołania zamknięte będą budynki WPN.

21. Woliński Park Narodowy - otwarty

Jak poinformowało biuro prasowe zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, parki z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego są otwarte. W ich skład wchodzi Woliński Park Narodowy. Można korzystać też z plaż.

22. Drawieński Park Narodowy - otwarty

Drawieński Park Narodowy jest częścią Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Tak jak Woliński Park Narodowy też jest otwarty dla turystów.

23. Tatrzański Park Narodowy

Teren Tatrzańskiego Parku Narodowego nie został na razie otwarty dla turystów. Jak przekazała Paulina Kołodziejska z Zespołu Komunikacji i Wydawnictw TPN, trzeba zaznaczyć, że parki narodowe mają różną specyfikę. Nie każdy generuje duży ruch turystyczny. Otwarcie szlaków w części parków narodowych spowoduje ruch jedynie lokalny, spacerowy, a w innych parkach - jak w tatrzańskim, karkonoskim czy nadmorskim - otwarcie spowoduje generację ludzi i bardzo duży ruch turystyczny.

- Mamy pewne obawy, ponieważ otwarcie nawet wybranych odcinków szlaków w Tatrach spowoduje u nas generację dużego ruchu i koncentrację ludzi - wyjaśniła.

CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI W TATRZAŃSKIM PARKU NARODOWYM

Autor: ps/aw / Źródło: PAP, Parki narodowe w Polsce

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed przymrozkami. Synoptycy wydali alarmy pierwszego stopnia w 15 województwach. Sprawdź, gdzie temperatura spadnie poniżej zera.

Temperatura mocno spadnie. IMGW ostrzega

Temperatura mocno spadnie. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na piątek 26.04. W nocy chwyci miejscami lekki mróz. W dzień lokalnie popada przelotny deszcz. Termometry pokażą maksymalnie 17 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek, 26.04. Noc miejscami będzie mroźna, w dzień do 17 stopni

Pogoda na jutro - piątek, 26.04. Noc miejscami będzie mroźna, w dzień do 17 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Ze wstępnych prognoz na ten okres wynika, że miejscami tuż przed długim weekendem majowym może być nawet 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w górach jest zimowa, przez co w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Przed lawinami ostrzegają także ratownicy Górskiego Pogotowia Ratunkowego w Karkonoszach.

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Źródło:
TPN, GOPR, tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły Kenię. W wyniku przejścia żywiołu zginęło co najmniej 40 osób. Ponad 110 tysięcy jest bez dachu nad głową. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, africanews.com

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl