Najnowsze

Para niedźwiedzi na spacerze po Machu Picchu

Najnowsze


Na Machu Picchu widziana była niedźwiedzica spacerująca razem z młodym. Zwierzęta wśród ruin miasta nagrał pracownik peruwiańskiego Ministerstwa Kultury.

Zwierzęta, które zauważono w środę przechadzające się po Machu Picchu to gatunek andoniedźwiedzia okularowego, nazywanego też na przykład niedźwiedziem andyjskim (Tremarctos ornatus).

Nagranie wykonał pracownik peruwiańskiego Ministerstwa Kultury.

Schodzą z gór w poszukiwaniu jedzenia

Niedźwiedzie te zamieszkują górzyste rejony Peru, Boliwii, Kolumbii, Ekwadoru i Wenezueli. Często schodzą z gór w poszukiwaniu pożywienia na polach uprawnych.

Według archeologów Machu Picchu, co w języku keczua znaczy "stara góra", zostało zbudowane w połowie XV wieku za panowania inkaskiego władcy Pachakutiego Inki Yupankiego. Położone w Andach, na wysokości około 2350 metrów nad poziomem morza, miasto było centrum religijnym i gospodarczym Inków, którzy byli dominującą kulturą w tej części Ameryki Południowej w latach 1430-1530. Machu Picchu zostało opuszczone około 100 lat po założeniu, kiedy hiszpańscy konkwistadorzy podbili i skolonizowali te tereny. Ruiny miasta zostały na nowo odkryte w 1911 roku przez amerykańskiego badacza Hirama Binghama.

Autor: ps / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości