Najnowsze

Oto największe zdjęcie przestrzeni kosmicznej. 194 gigabajty i niesamowita rozdzielczość

Najnowsze

Największe zdjęcie Kosmosu, jakie wykonano do tej pory
Uniwersytet Ruhr w BochumNajwiększe zdjęcie Kosmosu, jakie wykonano do tej pory

Ta fotografia ma rozdzielczość 46 mld pikseli i jest największym zdjęciem przestrzeni kosmicznej, jakie kiedykolwiek zrobiono. Można obejrzeć je online.

Zdjęcie, które wykonali astronomowie, zajmuje 194 gigabajty. Aby je zobaczyć, nie trzeba pobierać go z serwera.

Przenieść się w Kosmos

Obraz został wykonany przez astronomów z niemieckiego Uniwersytetu Ruhr w Bochum i opisany w portalu Astronomical Notes. Aby stworzyć ogromne zdjęcie galaktyki, naukowcy korzystali z obserwatorium znajdującego się na pustyni Atacama w Chile. Połączyli oni wiele zdjęć nocnego nieba, które powstawały na przestrzeni pięciu lat. Obraz, który z nich uzyskali, był tak duży, że musiał zostać podzielony na 268 części.

Nowe obiekty

Zdjęcie uzyskane w obserwatorium w Chile wydaje się być dosyć ubogie kolorystycznie, szczególnie w porównaniu do niektórych fotografii Kosmosu znajdujących się w internecie. Wynika to z zastosowania przez badaczy filtru wąskopasmowego, który nie przepuszcza dużej ilości barw. Pomogło to w obserwacji zmiennych ciał niebieskich, czyli takich, które świecą raz jaśniej, a raz słabiej. Dzięki filtrowi udało się wychwycić wahania jasności obiektów kosmicznych, co było celem badań naukowców.

Dzięki obserwacjom zespół badaczy odkrył ponad 50 tys. zmiennych obiektów.

Droga Mleczna z bliska

Kompletną pracę naukowcy umieścili na stronie internetowej http://astro.vm.rub.de/. Powiększając zdjęcie i pomniejszając, można do woli je studiować.

Przeglądając mapę online można użyć funkcji wyszukiwania by przyjrzeć się kilku szczególnie ważnym obiektom. Na przykład po wpisaniu w wyszukiwarkę "Eta Carinae" zostaniemy przeniesieni do fascynującego regionu gwiezdnej Mgławicy Carina, w której co najmniej dwie gwiazdy znajdują się wewnątrz rozległej Mgławicy Homunculus.

Autor: zupi/kka / Źródło: IFL Science, astro.vm.rub.de

Pozostałe wiadomości