Najnowsze

Oto najstarsze znane malowidła jaskiniowe. Mają co najmniej 45 tysięcy lat

Najnowsze

Wizualizacja czaszki Homo longi
Wizualizacja czaszki Homo longiXijun Ni/Natural History Museum
wideo 2/22

Datowane są na ponad 45 tysięcy lat, ich autorami mogą być nasi wymarli ewolucyjni kuzyni - denisowianie. Naukowcy na indonezyjskiej wyspie Celebes odkryli najstarsze znane rysunki naskalne. To naturalnych rozmiarów dzikie świnie celebeskie.

Odkryte w 2017 roku freski znajdują się w jaskini Leang Tedongnge, położonej w odległej dolinie na wyspie Celebes w Indonezji. Od najbliższej drogi jaskinię dzieli około godzina marszu. Dolina dostępna jest wyłącznie w porze suchej. Badania prowadzili naukowcy australijscy i indonezyjscy. Przedstawiciele rdzennej społeczności Bugis utrzymują, że badacze byli pierwszymi ludźmi z Zachodu, którzy odwiedzili jaskinię. Znalezisko opisano na łamach magazynu "Science Advances".

"Świnia wygląda tak, jakby przyglądała się dwóm pozostałym osobnikom"

Namalowany ciemną ochrą rysunek dzikiej świni mierzy 136 centymetry na 54 cm. Widoczne są kły typowe dla samców tego gatunku, a na grzbiecie grzebień ze szczeciny. Obok znajdują się częściowo zachowane przedstawienia dwóch innych dzikich świń, a także odciski dwóch ludzkich dłoni. Jak opisał współautor badania Adam Brumm, "świnia wygląda tak, jakby przyglądała się dwóm pozostałym osobnikom". Ludzie polowali na dzikie świnie celebeskie (Sus celebensis), jeden z gatunków ssaka z rodziny świniowatych, od tysięcy lat. Nic dziwnego, że stanowią one częsty temat sztuki prehistorycznej w tym regionie. Twórcami rysunków prawdopodobnie byli nasi przodkowie, to znaczy Homo sapiens. Nie jest jednak wykluczone, że freski namalowali nasi wymarli ewolucyjni kuzyni, pokrewni nam genetycznie denisowianie.

Namalowane co najmniej 45 tysięcy lat temu

Datowanie metodą izotopów uranu wskazało, że nacieki wapienne na malowidle liczą 45 tysięcy 500 lat. Oznacza to, że fresk ma co najmniej tyle lat, a może być dużo starszy. Dotychczas najstarsze freski naskalne pochodziły również z Celebesu i odkryte zostały przez ten sam zespół naukowców. Datowano je wówczas na 43 tys. 900 lat.

Autor: ps / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości