Odkryta niedawno "Bestia" blisko Ziemi

Asteroida 2014 HQ124 zbliża się doZiemi
Asteroida 2014 HQ124 zbliża się doZiemi
YouTube/Slooh
YouTube/SloohAsteroida 2014 HQ124 zbliża się doZiemi

W niedzielę wieczorem niedaleko Ziemi przeleciała asteroida zwana "Bestią". Najbliżej naszej planety była o godzinie 20.30 polskiego czasu.

Więcej o projekcie Slooh na jego stronie internetowej

Odkryta niedawno

2014 HQ124, bo tak oficjalnie jest oznaczona asteroida, została odkryta całkiem niedawno - 23 kwietnia tego roku - przez mapujący niebo teleskop WISE (Wide-Field Infrared Survey Explorer).

Według specjalistów z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA długość jej średnicy wynosi 352 m. W kulminacyjnym momencie zbliżyła się na odległość odpowiadającą trzykrotnemu dystansowi między Ziemią, a Księżycem (3 x 384,4 tys. km). Poruszała się z prędkością 14 km/s.

Wykryta "niepokojąco" późno

Społeczność astronomiczna Slooh, dysponująca siecią teleskopów monitorujących otoczenie Ziemi i transmitujących ich obserwacje online, opublikowała godzinną obserwację "Bestii" przeprowadzoną z Australii w czwartek 5 czerwca.

Astronom Bob Berman ze Slooh zaznaczył, że to "niepokojące", że bliska naszej planecie asteroida takiej wielkości została zauważona zaledwie niecałe dwa miesiące przed jej najbliższym podejściem do Ziemi. - HQ124 jest co najmniej 10, a może nawet 20 razy większa niż asteroida, z której pochodziły meteoroidy, jakie eksplodowały w lutym zeszłego roku nad Czelabińskiem, przez co rannych zostały tysiące osób - powiedział Berman.

- Gdyby w nas uderzyła, wyzwolona przy tym energia nie byłaby mierzona w kilotonach, jak po wybuchu bomby atomowej podczas II wojny światowej, ale w megatonach, jak w przypadku bomby wodorowej - podkreślił.

Większość dużych odkryta

W zeszłym miesiącu społeczność Slooh ogłosiła partnerstwo z NASA w "polowaniu" na potencjalnie zagrażające Ziemi asteroidy - projekcie Asteroid Grand Challenge. Oznacza to, że udostępni astronomom amatorom i innym ochotnikom dane ze swojej sieci teleskopów, żeby mogli z nich korzystać przy monitorowaniu najbliższego otoczenia naszej planety.

Naukowcy szacują, że wykrytych zostało ponad 90 proc. największych planetoid bliskich Ziemi. Twierdzą też, że kolizja z obiektem o szerokości 1 km i większej spowodowałoby globalną zagładę.

Mniejsze obiekty są znacznie trudniejsze do wychwycenia. Uważa się, że w pobliżu naszej planety krąży około 15 tys. asteroid o szerokości około 140 m, a wykrytych zostało dotąd tylko około 30 proc. z nich nich. Naukowcy z NASA oceniają też, że w otoczeniu Ziemi znajduje się ponad milion obiektów o średnicach liczących około 30 m, a wykryto zaledwie 1 proc. z nich.

Autor: js,pw/map,ja / Źródło: space.com, slooh.com

Pozostałe wiadomości