Najnowsze

Niski stan wody na Wiśle. W Warszawie wyłonił się wrak

Najnowsze

Wisła odsłoniła fragmenty wraku
TVN 24Wisła odsłoniła fragmenty wraku

Na większości rzek w Polsce notujemy niski stan wody. W związku z tym Wisła znowu odsłoniła swój skarb. Jest nim przedwojenny parostatek Bajka, który był kiedyś centrum miejskiej rozrywki. Statek kryje jednak w sobie mroczną tajemnicę.

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej obecnie na większości rzek w Polsce notujemy niski stan wody. Dotyczy to głównie cieków na południu kraju.

Również w Wiśle wody jest mniej niż zazwyczaj. Poziom wody we wtorek 28 lipca wynosił zaledwie 72 cm. W związku z sytuacją przeorganizowano trasy promów i tramwajów wodnych kursujących po rzece.

Skarb Wisły

Na wysokości ulicy Wilanowskiej w Warszawie z Wisły wynurzył się przedwojenny wrak parostatku.

- Najprawdopodobniej jest to wrak statku Bajka, który zatonął 12 sierpnia 1944 roku w trakcie powstania Warszawskiego - powiedział Robert Jankowski, prezes fundacji "Rok rzeki Wisły".

Konserwator zabytków sprawdzi czy wrak to faktycznie parostatek Bajka. Przed wojną jego pokład był miejscem luksusowych zabaw. Statek został ostrzelany i obrzucony granatami. Po trafieniu pociskiem częściowo zatonął na przeszło 70 lat.

Ceglane wybrzeże

W Warszawie dosłownie historia wypływa na brzeg.

- Wystarczy spojrzeć na brzeg, on jest usiany cegłami z rozbiórki powojennej. Niemalże na wszystkich cegłach można znaleźć stemple i oznaczenia przedwojennych cegielni. Cała ta historia leży na nabrzeżu - powiedział Jankowski.

Cenne znaleziska

Trzy lata temu Wisłą odsłoniła bezcenne znalezisko, kilkanaście ton elementów architektury sprzed 400 lat, zatopionych podczas potopu szwedzkiego. Niektóre artefakty wyciągano nawet helikopterem. Dzięki rekordowo niskiemu poziomowi rzeki możliwe stało się także wydobycie fragmentów starej konstrukcji mostu poniatowskiego.

Autor: AD/mk / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Gzell

Pozostałe wiadomości