Niemcy: największa ewakuacja od czasów II Wojny Światowej

Na dnie Renu znaleziono dwutonowy niewybuch

Trwa ostatni etap ewakuacji niemal połowy Koblencji. 45 tysięcy mieszkańców tego niemieckiego miasta musi do godz. 9.00 opuścić strefę zagrożenia, w środku której leży niemal 2-tonowa aliancka bomba z czasów II Wojny Światowej, znaleziona w sobotę. Rozbrajanie ładunku ma potrwać do popołudnia.

Przez panującą w Europie najgorszą od wielu lat suszę, poziom Renu przepływającego przez centrum miasta jest niespotykanie niski. Dlatego spoczywająca na dnie od 1944 roku bomba stała się widoczna.

Przygotowania od soboty

W sobotę na miejsce skierowano nurków, którzy potwierdzili, że kilkadziesiąt metrów od brzegu i zabudowań, leży dwutonowy niewybuch. Niedaleko znaleziono dwie mniejsze bomby, jedną zwykłą, a drugą zapalającą. Saperzy i strażacy otoczyli leżącą częściowo po powierzchnią wody bombę workami z piaskiem i rozpoczęli wypompowywanie wody z jej otoczenia.

Ze względów bezpieczeństwa wokół niewybuchu wyznaczono strefę bezpieczeństwa. Zanim do akcji wkroczą saperzy, wszyscy mieszkańcy i postronni obserwatorzy będą musieli ją opuścić. To 45 tys. mieszkańców 106 tys. Koblencji, czyli aż 42 proc. Staną też pociągi i wstrzymany zostanie ruch lotniczy w pobliżu. Jak podają służby, to największa ewakuacja od czasu II Wojny Światowej.

Ostatni etap przygotowań rozpoczął się w niedzielę o godz. 6.00 rano i potrwa do godz. 9.00 Wtedy policja przeszuka teren i da zielone światło saperom. - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to operacja zakończy się popołudniu - informują niemieckie media. Wybuchowa przeszłość Mieszkańcy miasta mają podchodzić do ewakuacji w sposób "zrelaksowany". Koblencja była celem intensywnych nalotów lotnictwa strategicznego sprzymierzonych podczas II Wojny Światowej. 80 procent centrum miasta zostało zrównane z ziemią. Nieuniknione jest więc znajdowanie licznych niewybuchów.

Autor: mk,rs/tr//map/aq,ŁUD / Źródło: tvn24.pl, thelocal.de

Pozostałe wiadomości