Najnowsze

"Nie zamulaj". Pięć pomysłów na to, by nie zasiedzieć się zimą

Najnowsze

Nie zasiedź się zimą w domu

Zima to czas, kiedy uprawianie niektórych sportów na powietrzu staje się nieprzyjemne, a czasem niemożliwe. Jednak nie siedźcie w domu i nie przestawajcie trenować. To doskonały czas na zahartowanie organizmu i przygotowanie sylwetki na wakacje.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

1. Łyżwy

Łżwiarstwo to sport, dzięki któremu hartujemy nasze ciało oraz wzmacniamy cały organizm. Regularna jazda poprawia pracę układu naczyniowo-sercowego, chroni przez miażdżycą, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu, cukrzycy i otyłości.

Na lodowisko możemy wybrać się sami, ale może to być również pomysł na spędzenie czasu z drugą połówką, czy przyjaciółmi i rodziną.

Jazda na lodowej tafli należy do ćwiczeń aerobowych (tlenowych), angażujących pracę całego ciała, a w szczególności nóg. Wzmacniamy m.in. czworogłowy mięsień uda i mięśnie pośladków. Podczas jednej godziny zabawy na lodowisku w zależności od intensywności możemy spalić od 300 do nawet 1000 kcal.

Oczywiście po jednym treningu nie uda się nam zgubić zbędnego tłuszczyku. Jednak jeśli będziemy regularnie ćwiczyć, na wiosnę zobaczymy efekty. Wysmuklimy i ujędrnimy ciało, a waga pokaże mniej kilogramów.

Łyżwiarstwo

2. Nordic walking

Nordic walking jest sportem dla każdego. Z kijami można chodzić o każdej porze roku i w każdym miejscu.

Ta coraz popularniejsza forma rekreacji ma wielu zwolenników zarówno wśród młodych, jak i starszych. To jedna z najbezpieczniejszych aktywności. Poprawia kondycję, łagodzi napięcie mięśniowe, zapobiega cukrzycy, łagodzi stres i wzmacnia kości i mięśnie.

Miłośnicy tej formy aktywności zapewniają, że po opanowaniu techniki podczas spaceru z kijami pracuje 90 proc. naszego ciała. Godzina treningu spala 400 kcal.

3. Squash

Trenujemy nordic walking

Jeśli lubicie się dobrze spocić, to squash jest dla was. To sport indoorowy, który angażuje pracę całego ciała. Zwiększa siłę i wytrzymałość mięśniową. Rozwija szybkość ruchu i reakcji. Poprawia funkcjonowanie układu krążenia, obniża ciśnienie i poziom cholesterolu.

Podczas godzinnego treningu można spalić nawet 1000 kalorii. Na efekty pracy nie trzeba długo czekać. Regularne ćwiczenia pozwalają cieszyć się z rezultatów już po miesiącu. Waga szybko "spada", a ciało staje się smuklejsze i jędrniejsze.

Squash należy do aktywności ogólnorozwojowej, którą można ćwiczyć od piątego roku życia. Nie wymaga specjalnego przygotowania technicznego. Zasady gry są proste. Dlatego squash zrzesza coraz większe grono miłośników tego sportu.

4. Jumping fitness

Tym, którzy nie przepadają za sportami z rakietką, polecamy jumping fitness, który pojawił się w klubach sportowych stosunkowo niedawno. Podczas jednej godziny takiego treningu można spalić dużą liczbę kalorii (od 500 do 1200). Ta forma fitnessu polega przede wszystkim na ćwiczeniach wykonywanych na specjalnej trampolinie. Mogą trenować wszyscy, bez względu na wiek czy płeć. Jest jednak jedno ograniczenie. Waga skoczka nie może przekroczyć 100 kg.

Podczas zabawy na trampolinie ujędrniane są mięśnie pośladków i wzmacniane mięśnie rąk, nóg i brzucha. Poprawia się gibkość i ruchowa.

5. Spacery

Największych leniuchów zachęcamy do zimowych spacerów.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by dziennie robić 10 tys. kroków. Ma to nam pomóc cieszyć się zdrowiem i zachować kondycję. Chodzenie to najbardziej naturalna forma ruchu dla człowieka. W trakcie spacerów dotleniamy organizm i wzmacniamy mięśnie całego ciała.

Dlatego warto ruszyć się sprzed ekranów. Zabierzcie ciepłe czapki, szaliki,rękawiczki i wyjdźcie z domu. W nagrodę zróbcie gorącą herbatę z goździkami, cynamonem i pomarańczą. Zimą smakuje najlepiej.

Autor: PW/map / Źródło: TVN Meteo