Wings for Life World Run startuje 3 maja 2015 o godz. 13.00 polskiego czasu (11:00 UTC) i kończy się, gdy ostatnia osoba na świecie zostanie dogoniona przez samochód pościgowy. Jessie Swalley nie może chodzić, dlatego na starcie stanie na deskorolce.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE? SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!
- Dźgnięto mnie nożem, kiedy miałem 28 lat - wyjaśnia 52-letni Jessie Swalley, który w młodości uwielbiał jazdę na deskorolce. - Gdy obudziłem się w szpitalu po operacji, usłyszałem, że nie będę więcej chodzić, nie mówiąc już o jeżdżeniu - wspomina. Po wypadku jednak jego ulubiony sprzęt nie trafił do piwnicy. - Kumple śmiali się, że wożę deskorolkę w samochodzie. "Jesteś dzieciakiem?" - pytali. A ja po prostu tak bardzo lubiłem na niej jeździć - opowiada.
Szczęście przez przypadek
Jessie przez długie lata nie mógł jednak robić tego, co kochał. - Pewnego dnia, dla żartu, zacząłem się odpychać rękami. Pomyślałem, że mógłbym tak jeździć - wspomina. I udało się. - Czekałem 20 lat, żeby do tego wrócić - mówi teraz ze śmiechem. Jessie sam zaprojektował tak zwane shoves, ułatwiające mu poruszanie się na desce. - To połączenie butów i rękawic - wyjaśnia Jessie. - Sam odmienił swój los. To niezwykle inspirujące - przyznaje jego córka.
Wystartuje na deskorolce
- Gdy byłem w skateparku w Venice dziewczyny rozdawały ulotki na temat biegu Wings for Life, którego celem jest zebranie środków na badania nad urazami rdzenia kręgowego - wspominał Jessie. - Okazało się, że mogę wziąć w nim udział - powiedział mężczyzna.
Niezwykły bieg
Wings for Life startuje na całym świecie - w 33 krajach na 6 kontynentach - w jednym momencie: o godz. 11 czasu UTC, czyli o godz. 13.00 czasu polskiego. Bieg zakończy się, gdy ostatnia osoba na świecie zostanie dogoniona przez samochód pościgowy, czyli metę.
Samochód pościgowy rusza pół godziny po starcie biegu i jedzie przez pierwszą godzinę z prędkością 15 km/h. O godz. 14.30 samochód zwiększa prędkość o 1 km/h i ponownie przyspiesza o 1 km/h o godz. 15.30. O godz. 16.30 samochód pościgowy jedzie już z prędkością 20 km/h, natomiast o godz. 18.30 goni ostatnich zawodników z prędkością 35 km/h.
Biegać każdy może
W Polsce zawodnicy startują z popularnej Malty, biegną przez centrum miasta i następnie przez Ostrów Tumski. Dalej trasa prowadzi w stronę Gniezna, następnie zawraca i znów wiedzie do centrum Poznania.
W biegu może wziąć udział każdy - zarówno amator, jak i zawodowy sportowiec. Nie ma znaczenia fakt, czy jest się pełnosprawnym biegaczem, częściowo niepełnosprawnym czy np. jeździ się na wózku inwalidzkim.
Autor: stella/kka / Źródło: TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: Wings for Life World Run