Długo zbierałeś się, żeby zacząć biegać i w końcu się udało! Kilka razy w tygodniu wychodzisz na trening, cieszysz się postępami, ale, ale... czy na pewno robisz to dobrze? Jak powinna wyglądać prawidłowa postawa biegacza - w tvnmeteoactive.pl radzi Joanna Palka, trenerka i rehabilitantka.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE? SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!
- Ocenę postawy biegacza zaczynam od całości. Patrzę, czy nie pochyla się za bardzo do przodu, czy klatka piersiowa jest otwarta, czy nie chowamy się w sobie - mówi Joanna Palka. Jeżeli tak się dzieje, obciążamy mięśnie w górnej części pleców i karku. To powodować może dolegliwości w tej części.
1. Otwarta postawa
Jak zaznacza, taką "zamkniętą" postawę wywołuje długie siedzenie przed komputerem czy z książką. - Biegamy nie tylko nogami, biegamy też rękami - dodaje. Im bardziej efektywna praca ramion, tym łatwiej będzie szybciej biegać.
2. Biodra
Potem przychodzi czas na biodra. - Patrzymy, czy nie chwieją się za bardzo na boki, czy nie są w za dużym zgięciu - mówi trenerka. Takie chwianie może przełożyć się na ból lędźwi i pośladków.
3. Kolana
Następny punkt zapalny to kolana. U biegaczy, a szczególnie biegaczek, powszechne jest to, że zbiegają się do środka i nogi tworzą "X". - Biegnie dziewczyna, ładna, a ja mam wrażenie, że ma siniaki wewnątrz kolan - mówi. - Takie ułożenie kolan predysponuje nas do kontuzji. Jak biegamy, musimy zwracać uwagę, by kolana, biodra, kostki były w jednej linii - radzi Joanna Palka.
4. Stopy
Ostatnim elementem są stopy. - Zwracamy uwagę, czy nie idą jak po sznurku, w jednej linii, czy nie za mocno wybijamy się z pięty - mówi trenerka.
Autor: Katarzyna Karpa // ŁUD