"Nie mamy przed sobą mety. To daje smaczek tej imprezie". Wings for Life w niedzielę

[object Object]
Wojciech Słowiński o tegorocznym celu Wings for Life World Runtvn24
wideo 2/24

Wings for Life World Run, międzynarodowy bieg charytatywny, wystartuje już w niedzielę. O tym wyjątkowym wyścigu reporter TVN24 Daniel Stenzel rozmawiał ze zwycięzcą pierwszej edycji imprezy, z ortopedą oraz z e-sportowcem. Oczywiście - w trakcie przebieżek.

6 maja odbędzie się piąta edycja charytatywnego biegu Wings for Life, z którego dochód wspiera badania nad odzyskiwaniem sprawności po przerwaniu rdzenia kręgowego. Bieg odbywa się jednocześnie w ponad 30 miastach świata. Jego specyfiką jest to, że uczestnicy nie docierają do mety, ale to ona goni ich. Polska część wyścigu odbywa się w Poznaniu. Start o godzinie 13.

Wiara w medycynę

- Oprócz samej przyjemności z biegania - wiemy, że bieganie jest wspaniałe - cel związany z badaniami nad uszkodzonym rdzeniem kręgowym jest głównym założeniem - podkreślał doktor Wojciech Słowiński, ortopeda, jeden z ambasadorów biegu. Zwrócił uwagę na "pracę wielu ludzi, którzy chcą pomóc tym, którzy są po uszkodzeniu rdzenia kręgowego".

Kiedyś jedną z częstszych przyczyn przerwania rdzenia kręgowego były upadki z wysokości, w tym związane ze skokami do wody na główkę. Obecnie sytuacja się zmieniła. - Główne przyczyny w tej chwili to są wypadki komunikacyjne, czyli samochody, motocykle, rowery - wyliczał dr Słowiński.

W wyniku uszkodzenia rdzenia kręgowego człowiek często zostaje sparaliżowany i ląduje na wózku inwalidzkim. Lekarz wierzy jednak, że w przyszłości takie osoby uda się wyleczyć, by ponownie stanęły na własnych nogach. Złożoność układu nerwowego i nieznajomość wszystkich szlaków regeneracji rdzenia kręgowego to - mówił specjalista - główne problemy, przed którymi stają lekarze zajmujący się tą dziedziną.

[object Object]
Bieg w szczytnym celutvn24
wideo 2/20

Mierzyć siły na zamiary

Ortopeda wyraził opinię, że bieganie może przynieść długofalowe, pozytywne skutki. Należy jednak - podkreślił - mierzyć siły na zamiary, odpowiednio się odżywiać i uzupełniać płyny.

- Ci, którzy nie przestrzegają zasad albo ich ambicje są większe niż im pozwala organizm, zgłaszają się z kontuzjami, bo organizm nie jest do tego przyzwyczajony - przestrzegał lekarz. - Ktoś zaczyna uprawiać sport, za dużo sobie narzuca, za duże obciążenie, za często, za mało odpoczynku - wymieniał najczęstsze błędy początkujących biegaczy.

Daniel Stenzel w rozmowie z Wojciechem Słowińskim
Daniel Stenzel w rozmowie z Wojciechem Słowińskimtvn24

Sportowiec wirtualny i fizyczny

Podczas kolejnej przebieżki Daniel Stenzel rozmawiał z Arturem Blochem (pseudonim Nerchio), mistrzem w grze komputerowej Starcraft.

- To nie jest siedzenie przed komputerem, to jest naprawdę rywalizacja na najwyższym poziomie - przekonywał e-sportowiec.

Pomimo, że graniem zajmuje się zawodowo, nie spędza całych dni przed komputerem. W tym roku weźmie udział w Wings for Life. Startował również w poprzedniej edycji, przebiegł 17 kilometrów.

Podkreślił, że dla e-sportowców aktywność fizyczna też jest ważna, a dobra forma i właściwa postawa pomagają przetrwać w zdrowiu wiele godzin skupienia przy komputerze.

Daniel Stenzel w rozmowie z Arturem Blochem
Daniel Stenzel w rozmowie z Arturem Blochem tvn24

"Biegam, pomagam, zwiedzam"

Grzegorz Urbańczyk, zwycięzca pierwszej edycji Wings for Life, pięć lat temu przebiegł 49 kilometrów. Jest to dystans dłuższy niż maraton, jednak Urbańczyk podkreśla, że oba biegi bardzo się od siebie różnią.

- Jest to zupełnie inny bieg, inna formuła. Nie mamy przed sobą mety, więc ciężko założyć to tempo, w którym biegniemy przy klasycznych dystansach. To też daje smaczek tej imprezie, że jest to coś innego i trzeba pogłówkować - opowiadał reporterowi. Dodał, że to, jaką odległość się pokona, można oszacować na podstawie wcześniejszych doświadczeń.

Urbańczyk stara się realizować hasło "biegam, pomagam i zwiedzam". Zwycięzca lokalnego biegu może sobie wybrać dowolne miejsce, w którym będzie startował w kolejnych edycjach. W ten sposób podróżuje, odwiedził już Australię, Chorwację, Norwegię.

Najważniejsza jest jednak dla niego sama idea przyświecająca imprezie. - Ze względu na to, że to charytatywne przedsięwzięcie, wziąłem w nim udział podczas pierwszej edycji, teraz również. To był taki impuls - zaznaczył. - Dla niektórych 120 złotych - takie jest wpisowe - to jest dość dużo, aczkolwiek stwierdziłem, że na cel charytatywny i dobrą zabawę mogę to poświęcić - podsumował Urbańczyk.

Daniel Stenzel w rozmowie z Grzegorzem Urbańczykiem
Daniel Stenzel w rozmowie z Grzegorzem Urbańczykiemtvn24

Trasa biegu

Uczestnicy polskiej odsłony biegu wystartują z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich i pobiegną ulicami: Głogowską, Śniadeckich, Grunwaldzką, Roosevelta do ronda Kaponiera, następnie z ulicy Święty Marcin odbiją w Aleję Niepodległości, z której skręcą w ulicę Solną i Wyszyńskiego dotrą do pierwszego punktu żywieniowego ustawionego na 5. kilometrze, w pobliżu ronda Śródka. Ulicą Gnieźnieńską opuszczą Poznań, kierując się do Bogucina. W Kobylnicy trasa biegu odbije w stronę Tuczna i poprowadzi uczestników w przeciwnym kierunku niż w poprzednich edycjach: przez Kiszkowo, Sławno, Komorowo, Lednogórę, Kocanowo i Pobiedziska, by wrócić z powrotem do Kobylnicy.

Całkowita długość trasy to 88,4 kilometra.

Trasa biegu Wings For Life 2018Wings for Life

Bieg inny niż wszystkie

Wings for Life odbywa się jednocześnie w ponad 30 miastach świata. Uczestnicy nie docierają do mety, ale to ona goni ich - w formie pościgowego samochodu. Uczestnik, którego dogoni meta, kończy wyścig. Kierowcą "ruchomej mety" jest Adam Małysz, określany przez organizatorów jako "Kapitan Wąs".

Autor: ao//rzw / Źródło: TVN Meteo, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pogoda na przełomie lata i jesieni może zaskoczyć. Czekają nas pełne słońca i bardzo ciepłe dni. Temperatura sięgnie aż 26 stopni Celsjusza. Opady deszczu wrócą w następnym tygodniu.

Wkrótce pogoda zacznie się wyraźnie zmieniać

Wkrótce pogoda zacznie się wyraźnie zmieniać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala wezbraniowa na Odrze w piątek przechodzi przez Wrocław i Brzeg Dolny, gdzie dotarła wcześnie rano. Według prognoz IMGW kulminacja ma potrwać przez cały dzień. Na nadejście fali szykują się województwo lubuskie i zachodniopomorskie.

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest teraz i jakie będą jej dalsze losy

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest teraz i jakie będą jej dalsze losy

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Pogoda na jutro. Noc zapowiada się chłodno, miejscami utworzą się mgły i zamglenia. Sobota 21.09 przyniesie słoneczną aurę w całym kraju, a termometry pokażą nawet 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota 21.09. Nocą przydadzą się cieplejsze ubrania

Pogoda na jutro - sobota 21.09. Nocą przydadzą się cieplejsze ubrania

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski nadal pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na 35 stacjach hydrologicznych. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Stany alarmowe na rzekach. Mapa i lista miejsc, w których zostały przekroczone

Stany alarmowe na rzekach. Mapa i lista miejsc, w których zostały przekroczone

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W ostatnim roku o ponad trzy metry obniżył się pokryty wielką czapą lodową południowy wierzchołek szczytu Kebnekaise w Górach Skandynawskich w Szwecji. Jak twierdzą naukowcy, to największy ubytek lodu od 30 lat, a przyczyny tego zjawiska upatrują w rekordowo gorącym sierpniu.

Wierzchołek góry obniżył się o ponad trzy metry

Wierzchołek góry obniżył się o ponad trzy metry

Źródło:
PAP, Uniwersytet w Sztokholmie

Astronomiczna i kalendarzowa jesień tuż-tuż. W przeciwieństwie do tych drugich początek astronomicznych pór roku zawsze ma ruchomą datę. Kiedy zacznie się jesień w 2024 roku? Sprawdź.

Kiedy zacznie się jesień kalendarzowa i astronomiczna

Kiedy zacznie się jesień kalendarzowa i astronomiczna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Główny Geolog Kraju ostrzega przed uaktywnieniem się osuwisk na terenach powodziowych. Wysokie ryzyko pojawienia się niebezpiecznych zjawisk będzie się utrzymywać przez kilka najbliższych tygodni, a nawet miesięcy.

Główny Geolog Kraju ostrzega: to zagrożenie może trwać miesiącami

Główny Geolog Kraju ostrzega: to zagrożenie może trwać miesiącami

Źródło:
PAP

W zalanych domach w wyniku wysokiej wilgotności mogą rozwijać się niebezpieczne dla człowieka kolonie grzybów - ostrzegają eksperci. Zagrożenie pozostaje wysokie nawet po opadnięciu wody, ponieważ wilgoć utrzymuje się w ścianach przez bardzo długi czas.

W zawilgoconych domach mogą pojawić się kolonie grzybów. Jak z nimi walczyć

W zawilgoconych domach mogą pojawić się kolonie grzybów. Jak z nimi walczyć

Źródło:
PAP

- Katastrofy mają to do siebie, że są nieprzewidywalne. Oczywiście, można było lepiej przygotować się do powodzi, ale to nie jest kwestia jednego czy dwóch miesięcy, tylko wielu lat - stwierdził doktor habilitowany profesor UMCS Stanisław Chmiel. Jego zdaniem należy teraz rozpocząć dyskusję dotyczącą osób mieszkających na terenach zalewowych, choć będą "to bardzo trudne decyzje".

Od polderów po przesiedlenia. Hydrolog mówi o tym, jak przygotować się na "katastrofę"

Od polderów po przesiedlenia. Hydrolog mówi o tym, jak przygotować się na "katastrofę"

Źródło:
PAP

Ponad tysiąc razy musieli interweniować włoscy strażacy po tym, jak region Emilia-Romania nawiedziła powódź. Choć pogoda na zalanych terenach zaczyna się poprawiać na miejscu sytuacja jest wciąż bardzo trudna. Służby poszukują osoby, która prawdopodobnie znajduje się pod jednym z zawalonych domów.

"Rzeka eksplodowała". Powódź zdewastowała miejscowości na północy Włoch

"Rzeka eksplodowała". Powódź zdewastowała miejscowości na północy Włoch

Źródło:
PAP, Reuters, ANSA

W czwartek wieczorem poziom wody w Łabie w Dreźnie osiągnął maksimum i od tego czasu powoli opada - informują niemieckie media. Niepokój budzi teraz sytuacja na Odrze, po której z południa Polski przesuwa się fala kulminacyjna.

Niemcy. Poziom wody w Łabie spada, ale wszystkie oczy skierowane są na Odrę

Niemcy. Poziom wody w Łabie spada, ale wszystkie oczy skierowane są na Odrę

Źródło:
PAP

Przez Węgry przechodzi fala kulminacyjna na Dunaju. Na nadejście wielkiej wody przygotowuje się nie tylko Budapeszt, ale także mniejsze miejscowości. Fala wezbraniowa dotarła do Węgier z Austrii, gdzie żywioł odsłonił ogrom zniszczeń.

Kulminacja na Węgrzech, Austria zaczyna wielkie sprzątanie

Kulminacja na Węgrzech, Austria zaczyna wielkie sprzątanie

Źródło:
PAP

Powódź w Polsce trwa. Na wieczornym sztabie kryzysowym z udziałem premiera prezeska Wód Polskich Joanna Kopczyńska przekazała, że w Kłaczynie na Dolnym Śląsku, gdzie przepływa Nysa Szalona, pojawiła się wyrwa. - Ta ogromna wyrwa ma długość 97 metrów - podała. Zapewniła, że trwają tam działania funkcjonariuszy.

Powódź 2024. "Ogromna wyrwa" na Nysie Szalonej. "Ma długość 97 metrów"

Powódź 2024. "Ogromna wyrwa" na Nysie Szalonej. "Ma długość 97 metrów"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

W najbliższym czasie unikajmy wchodzenia do lasów na terenach, gdzie przeszła powódź - apelują służby. Grunt wciąż jest mocno nasączony wodą, co sprawia, że nawet delikatny podmuch wiatru powoduje, że drzewa się przewracają.

Delikatny podmuch wiatru sprawia, że drzewa się przewracają

Delikatny podmuch wiatru sprawia, że drzewa się przewracają

Źródło:
PAP

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Ogień trawi Portugalię. Rząd otrzymał w ostatnich dniach wiele dowodów, że szalejące od weekendu w tym kraju pożary terenów leśnych i łąk to często dzieło podpalaczy.

Portugalskie władze: wiele pożarów lasów i łąk to dzieło podpalaczy     

Portugalskie władze: wiele pożarów lasów i łąk to dzieło podpalaczy     

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW