Najcieplejszy w historii Ameryki Północnej i drugi w Europie. Jaki był ten czerwiec


Czerwiec 2021 znalazł się na drugim miejscu w historii pomiarów wysokości temperatury w Europie. W przypadku Ameryki Północnej miesiąc ten uplasował się na pierwszym miejscu. W kontekście całego świata był to czwarty najcieplejszy czerwiec.

Eksperci programu Copernicus Climate Change Service poinformowali, że czerwiec 2021 był drugim najcieplejszym czerwcem w historii pomiarów w Europie. W przypadku Ameryki Północnej był to pierwszy tak gorący szósty miesiąc w roku.

Ciepło nie ominęło arktycznej Syberii

W kontekście świata czerwiec 2021 uplasował się na czwartym miejscu pod kątem wysokości temperatury, ex aequo z czerwcem 2018. Gorętsze były jedynie czerwce z lat 2016, 2019 i 2020.

Ciepło nad Europą osiągało szczyt na północnym wschodzie kontynentu. Fala ciepła rozciągała się także od południowego zachodu Afryki Północnej do południowego wschodu - Iranu i Pakistanu.

Nad zachodnią Ameryką Północną również utrzymywała się fala upałów. Temperatura osiągała rekordowe wartości.

Ciepło nie ominęło także arktycznej Syberii, gdzie czerwiec 2021 także był na czwartym miejscu, jeśli chodzi o wysoką temperaturę.

Na Antarktydzie temperatura przeważnie była niższa niż zazwyczaj.

Anomalie temperatury powietrza w czerwcu 2021 (Copernicus Climate Change Service/ECMWF)Copernicus Climate Change Service/ECMWF

Czym jest program Copernicus?

Program Copernicus Climate Change Service (C3S) jest wdrażany przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych na zlecenie Unii Europejskiej. Co miesiąc publikowane są biuletyny klimatyczne, informujące o zmianach obserwowanych w globalnej temperaturze powietrza przy powierzchni, pokrywie lodu morskiego i zmiennych hydrologicznych. Wszystkie zgłoszone odkrycia opierają się na analizach komputerowych wykorzystujących miliardy pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.

Eksperci z programu zaznaczyli, że zastosowano się do zalecenia Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), aby do obliczania średnich klimatologicznych stosować najbardziej aktualny okres 30-letni. Ostatnio w Biuletynach Klimatycznych dane porównywane są ze średnią wieloletnią z lat 1991-2020. Jednak dla przejrzystości przedstawiono dane liczbowe i graficzne zarówno dla nowego, jak i poprzedniego okresu (1981-2010).

Autor: kw / Źródło: climate.copernicus.eu

Pozostałe wiadomości