Pierwszy rower trialowy powstał, gdy jeden z zawodników motocyklowego trialu, chcąc przysposobić do zawodu swojego syna, uznał rower za świetne narzędzie do pobierania pierwszych lekcji.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Trial rowerowy jest uważany za jedną z najbardziej widowiskowych konkurencji kolarskich. Wymaga "zespolenia" się zawodnika z rowerem i doskonałej koordynacji ruchów oraz poczucia równowagi. No i odwagi - nie każdy jest skory do wskakiwania na metrowy murek... na rowerze.
Kategorie wyczynów
Trial dzieli się na trzy kategorie. Pierwszą jest trial miejski, czyli jazda po torze, na którym występują "naturalne" miejskie przeszkody (np. schody, wysokie krawężniki, kosze na śmieci, ławki itp.), oraz trial górski, czyli jazdę po torze, na którym występują udające naturalne przeszkody w postaci dużych kamieni, progów skalnych, korzeni drzew itp. Trzecią kategorią jest trial enduro czyli jazda po torze, na którym występują całkowicie sztuczne przeszkody w postaci ramp, beczek czy skrzyń.
Punkty? Jak najmniej
W zawodach chodzi o pokonanie wyznaczonej trasy zdobywając przy tym jak najmniejszą ilość punktów karnych, które przyznaje się m.in. za dotknięcie podłoża czymś innym, niż koła roweru. W trakcie zawodów kolejność pokonywania przeszkód jest odgórnie narzucona i odstępstwo także jest karane punktami karnymi. Wygrywa zawodnik, który przejedzie całość, popełniając jak najmniejszą liczbę błędów.
Zawody rozgrywane są na dwóch typach rowerów, różniących się wielkością kół - 20 cali dla kategorii mod oraz 26 cali dla kategorii stock. Zawody w trialu rowerowym organizowane są przez dwie federacje - UCI oraz BIU.
Autor: stella/kka / Źródło: TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo Active