Boisz się iść na siłownię, bo nie wiesz, jak się zachować? Jak w każdym miejscu publicznym, obowiązują tam pewne reguły. Jakie?
Każdy klub fitness ma swój regulamin. Zanim podpiszemy umowę z klubem, musimy się z nim zapoznać. Regulamin to jednak nie wszystko. Na każdej siłowni obowiązuje też szereg niepisanych zasad.
1. Zmieniamy obuwie
Najczęściej lekceważony zapis, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Dlaczego należy zmieniać buty po wejściu do klubu fitness? Zmieniając buty, pozwalamy zachować czystości i higienę w klubie. Dzięki temu ćwiczący po nas lub w naszym towarzystwie nie są narażeni, że natkną się np. na resztki piachu, czy inne nieprzyjemności. Nierzadko przecież kładziemy się na matach do ćwiczeń, zbliżamy twarz do podłoża. Poza tym do treningu potrzebujemy specjalnego obuwia, które stabilizuje naszą postawę podczas wykonywanych ćwiczeń. Są to inne buty niż te przeznaczone do codziennego chodzenia czy np. biegania.
2. Przebieramy się w wygodny strój
Wychodząc na salę ćwiczeń dobrze jest się przebrać. Codzienna koszulka czy bielizna nie sprawdzają się podczas treningu. Ubrania przeznaczone do ćwiczeń nie krępują ruchów, odprowadzają wilgoć i pozwalają skórze oddychać. Dzięki nim możemy liczyć na komfort wykonywanych ruchów. Jest to też bardziej higieniczne niż ćwiczenie w codziennych ubraniach.
3. Używamy ręcznika
Ręcznik to niezbędnik każdego ćwiczącego. Pozwala na wytarcie spoconego ciała podczas treningu. Powinniśmy go używać także do nakrycia sprzętu, na którym ćwiczymy, żeby zapewnić sobie higieniczne warunki pracy.
4. Odkładamy sprzęt na miejsce
W każdej siłowni znajduje się przynajmniej jedna strefa funkcjonalna z mnóstwem przyrządów do ćwiczeń. Są tam przede wszystkim hantle, sztangi, kettlebells, bosu, worki bułgarskie, liny, stepery, maty, których używamy podczas treningów. Pamiętajmy, że gdy kończymy ćwiczyć na danym sprzęcie, odkładamy go na miejsce. Dlaczego? Bo zaraz po nas na pewno znajdą się inni, którzy będą chcieli z niego skorzystać.
5. Nie zasłaniamy luster
W każdym klubie fitness znajdują się wielkie lustra, które nie służą do zwykłego przeglądania się, ale do korekcji postawy podczas treningu. Dzięki odbiciu możemy zobaczyć, czy dobrze układamy ciało w danej pozycji. Prawidłowo wykonane ćwiczenie pozwala uniknąć przeciążenia stawów czy kontuzji.
6. Wycieramy sprzęt kardio
Po skończonym treningu na sprzęcie kardio (bieżni, rowerku, orbitreku, steperze, ergometrze itp.) należy go wytrzeć. W tym celu używamy specjalnego dezynfekującego preparatu, który stoi zazwyczaj w pobliżu sprzętów, i ręczników papierowych, które zapewnia fitness club.
7. Czekamy na swoją kolej
Na siłowni ćwiczymy na różnych maszynach. Jeśli ta, na której mamy akurat wykonać ćwiczenie, jest zajęta, należy poczekać na swoją kolej. W godzinach największego ruchu na siłowni możemy wymieniać się maszynami z ćwiczącymi osobami, ewentualnie korzystać z jednej maszyny naprzemiennie.
8. Nie blokujemy maszyn
Zdarza się, że niektórzy przychodzą do fitness clubu na lekturę popularnych magazynów, zamiast na efektywny trening. Co się wtedy dzieje? Takie osoby blokują maszyny nawet na 15 minut, podczas gdy średni czas korzystania z maszyny to 3 minuty. Jeśli i my wolimy czasem poczytać zamiast poćwiczyć, to lepiej udajmy się do kawiarni, albo zostańmy w domu. W ten sposób pozwolimy poćwiczyć innym.
9. Mamy wątpliwości, pytamy trenera
Jeśli nie wiemy, jak należy ćwiczyć na danym sprzęcie, albo jak dopasować go do swojego wzrostu i możliwości ruchu, to najlepiej poprosić o pomoc trenera, który pełni dyżur na siłowni. Dzięki temu będziemy poprawnie ćwiczyć i unikniemy kontuzji. To samo dotyczy ćwiczeń na strefie funkcjonalnej. Mamy wątpliwości? Zawsze pytajmy.
10. Chcemy porozmawiać - wyjdźmy do szatni
Niektórzy nawet w czasie ćwiczeń nie rozstają się z telefonem komórkowym. O ile wysyłanie i odbieranie SMS-ów jeszcze nikomu nie przeszkadza, to rozmowa już tak. Dlaczego? Na siłowni puszczana jest muzyka, więc żeby skomunikować się z osobą po drugiej stronie słuchawki, musimy mówić głośniej. A głośna rozmowa nie tylko dekoncentruje innych ćwiczących, ale czasem wręcz krępuje. Niektórym zdarzają się bardzo osobiste rozmowy.
Autor: Magdalena Raban/kka / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock