Na Kasprowym odnotowano 137 km/h. Także w środę może mocno powiać

Halny szaleje na południu kraju. Straż postawiona w stan gotowości
Halny szaleje na południu kraju. Straż postawiona w stan gotowości
TVN Meteo
TVN MeteoHalny szaleje na południu kraju. Straż postawiona w stan gotowości

Halny we wtorek szalał na południu kraju. Wiatr na Kasprowym Wierchu w porywach osiągał do 137 km/h. W Zakopanem odnotowano maksymalnie 79 km/h. IMGW wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla pięciu województw. Alerty obowiązują do środy do późnego wieczora.

We wtorek w Tatrach wiał halny. Nie tylko ten region doświadczył wichur.

Do 137 km/h

Na Kasprowym Wierchu między godz. 5 a 6 rano wiatr osiągał w porywach 119 km/h. Do 7 odnotowano porywy o prędkości 130 km/h. Maksimum halnego na tym szczycie przypadło chwilę przed 12.00, wiało tam z prędkością 137 km/h. Takie wartości utrzymywały się do godziny 13.30. Po tej godzinie halny osłabł do 119 km/h. Między 15, a 16 wiatromierze wskazywały 126 km/h, a do 17 prędkość wiatru spadła do 112 km/h.

W Zakopanem najsilniejsze porywy wynosiły 79 km/h. Takie wartości odnotowano chwilę przed 12. Utrzymywały się one do 14. Wcześniej prędkości wiatru wahały się w zakresie od 29 km/h do 58 km/h.

W Kłodzku na Dolnym Śląsku wiatromierze wskazywały wartości w przedziale od 43 km/h do 68 km/h. Najsłabszy wiatr odnotowany miedzy godz. 4 a 5. Najsilniej wiało od 13 do 14.

Ostrzeżenia dla południowych województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem na południowych obszarach Polski. Alerty obowiązują do godz. 23 w środę 5 listopada.

W województwach podkarpackim, małopolskim i w śląskim porywy wiatru osiągną do 85 km/h, a prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska wynosi 90 proc.

Na Dolnym Śląsku i w Opolskiem wiatromierze wskażą do 90 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia tak silnych porywów na tym obszarze wynosi 80 proc.

Autor: PW/mab/map / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości