Poprawa pogody na początku sierpnia umożliwiła leśnikom sianokosy i przygotowanie karmy dla ponad 300 żubrów żyjących w Bieszczadach.
- W nadleśnictwach Baligród, Komańcza, Lutowiska i Stuposiany wykoszono już 44 hektary łąk. Trwa także odkrzaczanie kolejnych 35 hektarów - powiedział Edward Marszałek, rzecznik Reginalnej Dyrekcji Lasów Państowowych w Krośnie.
- Wykoszone łąki śródleśne są ulubionym miejscem żerowania żubrów - dodał.
Co żubry jedzą w ziemie
Oprócz siana leśnicy na zimę przygotowują 130 ton karmy soczystej, między innymi kukurydzy, buraków i marchwi, oraz 30 ton karmy w granulacie. Ta ostatnie pozwala na podawanie zwierzętom szczepionek i lekarstw.
Dwa stada bieszczadzkich żubrów W Bieszczadach, w dwóch odizolowanych od siebie stadach, żyje ok. 300 żubrów. Po ponad dwóch wiekach nieobecności, żubry sprowadzono w Bieszczady w 1963 roku. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej i są dorodną mieszanką żubra z Kazukazu i samic mieszkających w ogrodach zoologicznych i w prywatnych zwierzyńcach. Aktualnie znajdują się one wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce żyją żubry czystej linii białowieskiej.
Autor: usa//aq / Źródło: PAP