Leje w niemal całej Europie. Pogodne Hiszpania i Portugalia

Prognoza pogody "Meteo News" (02.05)
Prognoza pogody "Meteo News" (02.05)
Prognoza pogody "Meteo News" (02.05)

Przewaga ośrodków niżowych odpowiada za nieprzyjemną, deszczową aurę nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach naszego kontynentu. Pogodnie, ale chłodno piątek zapowiada się nad Bałtykiem, słonecznie i ciepło będzie na Półwyspie Iberyjskim, a wakacyjną wręcz pogodę zapewnią Bałkany.

Czyste niebo ze sporą dawką słońca Półwyspowi Iberyjskiemu zapewni wyż, który umiejscowił się nad północnym wybrzeżem Hiszpanii. Jego wpływ obejmuje środkowe rejony tego kraju i sąsiednią Portugalię, sięga też zachodnich granic Francji.

Nad pozostałymi obszarami Europy dominować będą niże.

Deszczowe centrum Europy

Za ich sprawą przelotnie popada na południu i wschodzie Hiszpanii, we Francji i Włoszech. Na północy Półwyspu Apenińskiego pojawią się też burze. Na zmianę z przejaśnieniami pokropi w krajach Beneluksu.

Mocno zachmurzy się i popada w Szwajcarii, Niemczech, a także innych krajach środkowo-wschodniej Europy - aż po Litwę, Białoruś i Ukrainę. W Polsce deszczowe będzie południe, centrum i wschód kraju, a do tego w południowych regionach zagrzmi.

Prognoza pogody dla Polski na piątek

Pogodna północ, wakacyjne Bałkany

Znacznie ładniej będzie na północy Europy. Z Wysp Brytyjskich mocno zachmurzona i desczowa będzie tylko Irlandia, pokropić może też w Szkocji. Pogdny dzień zapowiada się też nad Bałtykiem - zarówno na polskim Wybrzeżu, jak i na Łotwie i Estonii oraz na całej południowej części Półwyspu Skandynawskiego. Jedynie Norwegia będzie mokra, a do tego zimna.

Dla spragnionych słonecznych promieni i ciepła najlepszym kierunkiem pozostają Bałkany. W tej części kontynentu chmury nie będą zasłaniać słońca, które razem ze zwrotnikowymi masami z południa zapewni wakacyjne temperatury: od 26 st. C na północy półwyspu do 30-32 st. C w Turcji.

Pełne wydanie "Meteo News"

Autor: js/ŁUD / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości