Krater i góra wysokości trzech Everestów. NASA sfotografowała asteroidę Vesta

Obraz formacji Rheasilvia na południowej półkuli Vesty zrobiony z pokładu statku kosmicznego Dawn

Różowe, żółte, pomarańczowe, zielone, jednym słowem tęczowe kolory ma największy krater Rheasilvia na południowej półkuli asteroidy Vesta. Formacja ma około 467 kilometrów średnicy. Jej wzniesienie centralne w najwyższym punkcie ma aż 23 kilometry wysokości, czyli jest trzykrotnie większe od Mount Everest.

Góra Rheasilvia została nazwana na cześć kapłanki wiecznego ognia oraz mitycznej matki Romulusa i Remusa.

Wielkość masywu staje się bardziej imponująca, jeśli weźmie się pod uwagę, że asteroida Vesta jest dużo mniejsza od ziemskiego Księżyca. Jej powierzchnia jest nierówna, pokryta licznymi kraterami i głębokimi wąwozami.

Zdjęcia z Dawna

Zdjęcie wykonał aparat umieszczony na pokładzie bezzałogowej sondy kosmicznej Dawn wystrzelonej w 2007 roku przez NASA.

W lipcu 2011 sonda weszła na orbitę wokół Vesty, a już w sierpniu rozpoczęła swoje badania. Potrwają one do lipca przyszłego roku. Potem Dawn poleci w kierunku orbity karłowatej planety, 1 Ceres.

Kolor zależy od długości

W zależności od długości fal promieniowania wykrytego przez aparat obszar ma różne kolory. Czerwony oznacza fale o długości 750 nanometrów podzielonych przez 440 nanometrów, niebieski to 440 nanometrów podzielonych przez 750 nanometrów, zaś zielony, to 750 nanometrów podzielonych przez 920 nanometrów, co sugeruje obecność bogatych w żelazo piroksen mineralnych lub dużych cząstek.

Czarna dziura, która pojawia się w środku, to obszar pominięty przy zbieraniu danych z uwagi na niezbyt dogodne położenie sondy Drawn względem Słońca.

Tęczowa mozaika została skonstruowana przez obrazy o rozdzielczości 480 metrów na pixel.

Autor: usa//ŁUD / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości