Najnowsze

Kolejne zaskakujące odkrycie w Pompejach. Tym razem to hasło wyborcze

Najnowsze


Zachowane w doskonałym stanie hasło wyborcze zapisane na kamiennych płytach odnaleźli archeolodzy na terenie wykopalisk w Pompejach. Badacze starożytnego miasta podkreślają, że stale odkrywają coś zaskakującego.

"Proszę was, wybierzcie Elvio Sabino, budowniczego godnego państwa, dobrego człowieka" - taki czarno-czerwony napis po łacinie widnieje na płycie odsłoniętej podczas kolejnej fazy prac wykopaliskowych w Pompejach.

- Kamień pomalowano na biało, aby przykryć poprzednie napisy - wyjaśnili archeolodzy. Na drugiej z odkrytych inskrypcji można odczytać imię i nazwisko budowniczego z pompejańskiego rodu Albucii. Hasła te widniały na murach domów w mieście. Stan odnalezionych napisów naukowcy ocenili jako doskonały.

Szkielet z woreczkiem monet

Przed tygodniem odkopano w Pompejach szkielet ofiary wybuchu wulkanu. Przy jego zwłokach znaleziono woreczek z monetami. Znalezisko to zostało uznane za sensacyjne. Mężczyzna zginął w czasie ucieczki po wybuchu Wezuwiusza. Pod jego szczątkami archeolodzy znaleźli woreczek z 20 monetami. Według antropologów mężczyzna był w wieku około 35 lat i cierpiał na stan zapalny kości piszczelowej. Nie zdążył uciec, bo kulał.

Miasto zatrzymane w czasie

Pompeje zniszczone zostały w czasach cesarstwa rzymskiego przez potężną erupcję wulkanu Wezuwiusz. Do wybuchu doszło 24 sierpnia 79 roku. Kilkumetrowa warstwa popiołu zasypała miasto. Zachowały się budowle, przedmioty oraz niektóre ciała zwierząt. Dzięki temu obecnie możemy zobaczyć, jak wyglądało średniej wielkości starożytne rzymskie miasto. Ruiny Pompejów położone są około 20 kilometrów na południowy wschód od Neapolu. Dwa inne miasta, które zniszczyła erupcja Wezuwiusza, to Herkulanum i Stabie.

Autor: anw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Andrea Schaffer /Visualhunt (CC BY 2.0)

Pozostałe wiadomości