Najnowsze

Kolejne kraje, kolejne zachorowania. Koronawirus w liczbach

Najnowsze

[object Object]
Czy chronią nas maseczki?tvn24
wideo 2/21

68 krajów i terytoriów poza Chinami, w tym 26 państw w Europie - koronawirus SARS-CoV-2 nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wskutek choroby COVID-19, którą wywołuje, umierają kolejne osoby. Ile jest zakażonych, a ile zmarło? W jakim tempie rozwija się epidemia? Sprawdź statystyki. Jeśli obawiasz się o swoje zdrowie, przypominamy, że całą dobę działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, a jej numer to 800 190 590.

Na całym świecie odnotowano 89 070 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Najwięcej pojawiło się ich na terenie Chin kontynentalnych - 80 026. Na drugim miejscu znajduje się Korea Południowa, gdzie zakażonych jest 4212 osób. Jeszcze w sobotę rano informowano o 3526 chorych w tym kraju.

Na statku Diamond Princess, zacumowanym u wybrzeży Japonii, potwierdzono 705 przypadków zakażenia koronawirusem. Statek ten w statystykach traktuje się jak osobne terytorium. We Włoszech liczba zakażonych sięgnęła 1694. To wzrost o 566 potwierdzonych zachorowań w ciągu doby. W Iranie odnotowano 385 nowych przypadków zakażenia, co podnosi całkowitą liczbę do 978.

ŚLEDŹ RELACJĘ WYDARZEŃ ZWIĄZANYCH Z EPIDEMIĄ KORONAWIRUSA W TVN24.PL

Koronawirus rozprzestrzenił się na 68 krajów i terytoriów poza Chinami, w tym na 26 państw w Europie. Kolejne kraje, w których odnotowano przypadki koronawirusa, to między innymi: Czechy, Irlandia i Ekwador.

Na całym świecie w wyniku choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa życie straciło 3046 osób. Jeśli chodzi o liczbę osób, które wyzdrowiały, jest ona obecnie szacowana na 45 136. Po 18 lutego liczba wyzdrowień stała się większa niż liczba nowych zakażeń.

Dane liczbowe aktualizowane są na bieżąco. Wykresy aktualizowane są raz dziennie.

Całkowita liczba zakażeń koronawirusem poza Chinami (tvnmeteo.pl za worldometers.info)tvnmeteo.pl za worldometers.info

Gdzie zmarło najwięcej osób?

Najwięcej przypadków śmiertelnych odnotowano w Chinach. Zmarło tam już 2912 osób. Poza Chinami koronawirus zebrał największe śmiertelne żniwo w Iranie, gdzie życie straciły 54 osoby. Oznacza to wzrost o 11 przypadków śmiertelnych w ciągu 24 godzin. We Włoszech koronawirus zabił 34 osoby. Na czwartym miejscu, jeśli chodzi o zgony w wyniku zakażenia SARS-CoV-2, jest Korea Południowa. Odnotowano tam 22 zgony.

EPIDEMIA KORONAWIRUSA - WY PYTACIE, EKSPERCI ODPOWIADAJĄ

Największe żniwo koronawirus zebrał 23 lutego, kiedy zmarło 158 osób. Wtedy odnotowano również największy skok - dzień wcześniej wirus zabił sto osób. Wysoka śmiertelność została zanotowana też 12 lutego (146 ofiar), 14 i 15 lutego (po 143 ofiary) oraz 18 lutego (136 ofiar).

Największy spadek w dziennym bilansie ofiar zarejestrowano z 23 lutego (158 zgonów) na 24 lutego (zmarło 81 osób). Różnica wyniosła 77 przypadków.

Dzienny bilans ofiar śmiertelnych (tvnmeteo.pl za worldometers.info)tvnmeteo.pl za worldometers.info

Zobacz wideo, jak rozwijała się epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 w pierwszych 36 dniach w porównaniu do świńskiej grypy, SARS i MERS:

Rozwój epidemii w ciągu pierwszych 36 dni
Rozwój epidemii w ciągu pierwszych 36 dnitvn24

Trendy w liczbie zakażonych

Najwięcej nowych przypadków koronawirusa na całym świecie, w tym w Chinach, pojawiło się 12 lutego. Zakażenie wykryto wtedy u ponad 14 tysięcy osób. Od tego dnia do 15 lutego obserwowano stopniowy spadek liczby nowych zakażeń. Liczba nowych zakażonych wzrosła nieznacznie 16 lutego, później znów zaczęła spadać, by wzrosnąć 20 lutego. Z 25 lutego na 26 lutego trend znów zaczął mieć tendencję wzrostową. 1 marca potwierdzono 1977 nowych przypadków zakażenia.

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem (tvnmeteo.pl za worldometers.info)tvnmeteo.pl za worldometers.info

Liczba nowych przypadków poza terytorium Chin rośnie. Najbardziej gwałtowny wzrost nastąpił z 26 lutego (kiedy odnotowano 569 zakażonych) na 27 lutego, kiedy chorobę powodowaną przez koronawirusa zdiagnozowano u 956 osób. To wzrost o 387 przypadków. 1 marca poza Chinami odnotowano 1775 nowych zachorowań.

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem poza Chinami (tvnmeteotvnmeteo.pl za worldometers.info
Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Ministerstwo Zdrowia radzi
Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Ministerstwo Zdrowia radziKancelaria Premiera

Prawie 50 tysięcy osób w szpitalach

Aktywne przypadki zakażonych koronawirusem to całkowity bilans uzyskiwany po odjęciu zmarłych i wyleczonych osób.

Szacuje się, że obecnie zainfekowanych jest 45 136 pacjentów. U ponad 33 tysięcy choroba COVID-19 przebiega łagodnie - stanowi to 82 procent przypadków. Stan ponad 7300 osób, co stanowi 18 proc. pacjentów, jest poważny lub krytyczny.

Aktywne przypadki (tvnmeteotvnmeteo.pl za worldometers.info
Nowe przypadki oraz wyzdrowienia (tvnmeteotvnmeteo.pl za worldometers.info

"Może dotrzeć do wszystkich krajów na świecie"

Epidemia rozszerza się, a koronawirus może dotrzeć do większości lub nawet wszystkich krajów na świecie - ostrzegła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Była to reakcja na ogłoszony wcześniej pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia w Nigerii i jednocześnie pierwszy na terenie Afryki Subsaharyjskiej.

Poziom globalnego zagrożenia koronawirusem podniesiono do "bardzo wysokiego". Jak tłumaczył doktor Mike Ryan do spraw zarządzania kryzysowego z WHO, to najwyższy alert, jaki może wprowadzić organizacja.

- Ten wirus ma potencjał, by spowodować pandemię - powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. - To nie jest czas, by się bać. To czas, by zrobić coś, co pomoże zapobiec infekcji i uratuje życie ludzi - apelował.

Uruchomiona została infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Jest ona czynna całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.

Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia dotycząca koronawirusa (KPRM)KPRM

Autor: ps/rp / Źródło: worldometers.info, Reuters, WHO

Pozostałe wiadomości