Pożar w Parku Narodowym Sekwoi w Kalifornii. Drzewa, w tym sekwoja General Sherman, owinięte ognioodpornymi kocami

Aktualizacja:
Autor:
ps/dd,rzw
Źródło:
PAP, The Guardian, Los Angeles Times, The Mercury News, nps.gov
Pożar Caldor w Kalifornii

W amerykańskim stanie Kalifornia trwa zabezpieczanie drzew w Parku Narodowym Sekwoi, w tym największego drzewa na świecie - sekwoi General Sherman - przed potężnym ogniem, jaki szaleje od ponad tygodnia, od czwartku 9 września. "Pożar nadal rośnie we wszystkich kierunkach" - ostrzegło w piątek 17 września kierownictwo parku. Przekazało, że "wszystkie usługi i obiekty w Parku Narodowym Sekwoi są zamknięte, w tym drogi, centra dla odwiedzających, schroniska i kempingi".

Parkowi Narodowemu Sekwoi w środkowej części Kalifornii zagraża duży pożar połączony z dwóch mniejszych, znajdujących się blisko siebie. W Parku, w części Giant Forest, znajdują się jedne z największych i najstarszych drzew na świecie, w tym uważane za największe - sekwoja General Sherman.

Strażacy owijają drzewa aluminiowymi ognioodpornymi kocami. W ostatnim czasie, w trakcie pożaru w pobliżu jeziora Tahoe na granicy Kalifornii i Nevady, przetrwały domy chronione w ten sposób, podczas gdy inne zostały zniszczone - pisze "The Guardian".

Park Narodowy Sekwoi. Pożar zagraża największemu drzewu na świecie

Sekwoja General Sherman ma 83 metry wysokości i ponad dziewięć metrów średnicy przekroju pnia u podstawy. Szacuje się, że liczy około 2300-2700 lat. Sherman to jedna z około dwóch tysięcy sekwoi, które rosną w tym kalifornijskim parku narodowym.

W akcji udział bierze ponad 350 strażaków, śmigłowce oraz samoloty gaśnicze.

- To bardzo ważny teren dla naprawdę wielu ludzi, więc wkładamy dużo wysiłku, by zabezpieczyć ten wielki las - powiedziała rzeczniczka parku narodowego Rebecca Paterson.

Najnowsze komunikaty dyrekcji parku

Według komunikatów, zamieszczonych na stronie internetowej parku w piątek po południu polskiego czasu, "aktywne pożary wywołane przez silną burzę z piorunami z czwartku 9 września wciąż narastają i mogą wpłynąć na infrastrukturę oraz zasoby Parku Narodowego Sekwoi". Sprecyzowano, że oba pożary, stwarzające obecnie zagrożenie - Paradise Fire i Colony Fire - usytuowane są "w stromym i niebezpiecznym terenie" i trwa walka o to, by spowolnić tempo ich rozprzestrzeniania się.

Przekazano, że ewakuowana została część pracowników z najbardziej zagrożonych terenów, a także ludzie z przyległych do parku zabudowań mieszkalnych.

"Pożar nadal rośnie we wszystkich kierunkach" - ostrzegło kierownictwo parku. Poinformowało, że "wszystkie usługi i obiekty w Parku Narodowym Sekwoi są zamknięte, w tym drogi, centra dla odwiedzających, schroniska i kempingi".

Pożary w Kalifornii

Od początku lata w Kalifornii wybuchło ponad 7400 pożarów, które strawiły obszar o powierzchni niemal dziewięciu tysięcy kilometrów kwadratowych. Pożar Dixie, który według telewizji BBC był drugim największym pożarem w historii Kalifornii, udało się już w większości opanować.

Autor:ps/dd,rzw

Źródło: PAP, The Guardian, Los Angeles Times, The Mercury News, nps.gov

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Sequoia and Kings Canyon National Parks

Pozostałe wiadomości