Najnowsze

"Jest kaszel, jest gorsze samopoczucie". Polska znów się dusi

Najnowsze

Smog w Krakowie
Smog w KrakowiePiŚ
wideo 2/31

Rozpoczął się sezon grzewczy w Polsce. W wielu miejscach Polski pogorszy się jakość powietrza.

Polska znów się dusi. - Jest kaszel, jest gorsze samopoczucie - mówi mieszkanka podwarszawskiego Otwocka. - Wysiadłem z pociągu i i kaszlałem jak nigdy. Czuć taki smród - dodał inny mieszkaniec tej miejscowości.

Powietrze w Krakowie

Kraków dwa miesiące temu odetchnął od smogu, bo od 1 września w mieście wprowadzono całkowity zakaz palenia węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w kotłach, piecach i kominkach. Na mapach przedstawiających jakość powietrza w Krakowie widać poprawę - zielone punkty, które świadczą o dobrej jakości powietrzu. Jednak taki obraz nie trwał długo.

- Początkowo Kraków wypełniony był zielonymi kropkami, niestety wraz z upływem czasu te kropki, które były czerwone wokół Krakowa pojawiły się także w środku miasta - mówił Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZAKAZIE PALENIE WĘGLEM

Trują sąsiedzi

Kraków trują sąsiedzi. Dookoła miasta wciąż dymi blisko 50 tysięcy pieców "kopciuchów". - W małych miejscowościach powietrze jest dużo gorszej jakości niż w centrum aglomeracji. To często ma miejsce w okolicach Krakowa - mówił Siergiej.

Gminy, które za wolno wymieniają piece, płacą kary. Na przykład gmina Zielonki otrzymała karę w wysokości 20 tysięcy złotych. - Gminy działają opieszale i w bardzo wielu gminach z rożnych przyczyn ta wymiana nie idzie w takim tempie, jak poszła w Krakowie - mówił Siergiej.

- Chcę zachęcać wójta i radnych gminy Zielonki do tego, żeby przyspieszyć walkę ze smogiem, a konkretnie, żeby uruchomić program dotacyjny na poziomie gminy - powiedział Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. jakości powietrza.

Kraków już wie, że aby pokonać smog, musi też działać poza miastem. Jest pierwszym miastem, w którym obowiązuje uchwała antysmogowa przewidująca całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Aktywiści chcą, żeby podobne zasady za trzy lata wprowadziła Warszawa.

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowieMaria Samczuk , Adam Ziemienowicz/PAP

"Sytuacja będzie smogowa"

W najbliższych dniach pogoda sprawi, że w powietrzu utrzymywać się będą zanieczyszczenia.

- Od środy ta sytuacja będzie naprawdę smogowa. Mowa o wyżu, który będzie nad Polską. Będzie on zimny, a nawet mroźny, bo nocami odnotujemy spadek temperatury - mówił w poniedziałek prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski. - Sytuacja będzie smogowa, czyli taka, w której nie ma wiatru i zanieczyszczenia z łatwością gromadzą się przy powierzchni ziemi - poinformował.

Dodał, że nocami temperatura może spaść do -5 stopni Celsjusza, co oznacza, że będziemy grzać w domach - palić w piecach lub kominkach - i tym samym wzrośnie zanieczyszczenie powietrza.

Pogoda sprawi, że smog będzie zalegał przy powierzchni ziemi
Pogoda sprawi, że smog będzie zalegał przy powierzchni ziemitvn24

Zobacz cały materiał magazynu Polska i Świat:

Smog w Polsce
Smog w PolscePiŚ

Autor: anw/rp / Źródło: Piś, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości