Najnowsze

Jaki będzie tegoroczny sezon tajfunów w Azji? Prognozy meteorologów

Najnowsze


Jak wskazują prognozy, w Azji w tym roku może dojść do 20 tajfunów. Meteorolodzy twierdzą, że nawet połowa ma szansę uderzyć w ląd. Złym znakiem jest też fakt, że prognozowanych żywiołów będzie więcej, niż wskazywała średnia wieloletnia.

Połowa z około 20 cyklonów tropikalnych, które mają pojawić się w tym sezonie w zachodniej części Oceanu Spokojnego, ma uderzyć w kraje Azji Wschodniej. Jak twierdzą meteorolodzy, oznacza to, że sezon będzie bardziej intensywny niż zwykle.

Prędkość wiatru w cyklonach tropikalnych może osiągać od 63 do 250 kilometrów na godzinę. Często towarzyszą im silne opady deszczu lub fale sztormowe o niszczycielskiej mocy.

Przez ostatnia dekadę z powodu tego typu katastrof doszło do zniszczeń, których wartość oszacowano na ponad 175 miliardów dolarów (około 641 miliardów złotych).

Według przewidywań meteorologów z City University of Hong Kong, we wschodnie Chiny i Tajwan, południowe Chiny i Wietnam oraz Filipiny ma uderzyć po pięć tajfunów. Japonia i Korea mogą doświadczyć dwóch poważnych żywiołów.

Więcej niż wskazuje średnia

Suma ta przekracza 30-letnią średnią dla tej części świata, która wynosi 13,5 cyklonu w okresie od kwietnia do września.

- Przewidywana liczba cyklonów tropikalnych w okresie od 1 kwietnia do 3 września jest bliska normie lub wyższa od niej – potwierdziło uniwersyteckie Centrum Wpływu Klimatu Azji i Pacyfiku imienia Guy'a Carpentera (GCACIC).

Jak ostrzegają naukowcy, zmiany klimatu sprawiają, że cyklony tropikalne stają się coraz bardziej niszczycielskie, niezależnie od ich liczby. Wyższa temperatura powietrza i powierzchni morza przyczynia się do powstawania coraz intensywniejszych burz, z silniejszym wiatrem i większymi opadami.

Z powodu zmian klimatu na Pacyfiku pojawia się też więcej sztormów niż w jakiejkolwiek innej części świata.

Kolejny niebezpieczny sezon

Już w połowie kwietnia pojawił się pierwszy tajfun w tym roku – Surigae. Uderzył w Filipiny i wymusił ewakuację ponad 100 tysięcy ludzi. Najwięcej sztormów rozwija się jednak w okolicy lipca i sierpnia.

W zeszłym miesiącu amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna wydała prognozę dotyczącą huraganów na Atlantyku. Wynika z niej, że na Atlantyku pojawi się około 13 do 20 burz tropikalnych oraz od sześciu do 10 huraganów, w których średnia prędkość wiatru rozpędzi się do co najmniej 119 km/h. Wystąpi także około trzech-pięciu dużych huraganów, którym towarzyszyć będzie prędkość wiatru co najmniej 178 km/h.

Autor: kw/dd / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości