Najnowsze

Jak bezpiecznie plażować w dobie pandemii? WHO wymienia dwa warunki

Najnowsze

[object Object]
WHO nadal zaleca okrywanie nosa i usttvn24
wideo 2/7

Wraz z nadejściem cieplejszych dni plaże zaczynają zapełniać się turystami. Zdaniem Hansa Klugego ze Światowej Organizacji Zdrowia(WHO), w dobie koronawirusa bezpieczeństwo na plażach będzie zależeć od obywateli i władz. Przypomniał także, że pandemia jeszcze nie minęła.

W związku z pandemią COVID-19 plaże w wielu miejscach na świecie zostały zamknięte. Jednak już w ubiegły weekend w Wielkiej Brytanii zapełniły się turystami. Z polskich plaż ponownie można korzystać od kwietnia, a w czerwcu otwarcie się na zagranicznych turystów planuje m.in. Grecja. W trakcie minionych dni plażowicze pojawili się w Stanach Zjednoczonych, między innymi w Kalifornii.

Jak powiedział w czwartek regionalny dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Europie Hans Kluge, o bezpieczeństwie przebywania na plaży tego lata zadecydują dwa czynniki: odpowiedzialne władze i odpowiedzialni obywatele.

"Nie jesteśmy jeszcze w rzeczywistości postpandemicznej"

- Każde miejsce, gdzie ludzie przebywają obok siebie w bliskiej odległości, dzielą się jedzeniem i napojami, jest podatne na rozprzestrzenianie się wirusa - powiedział Kluge. - Dlatego idąc na plaże, ludzie powinni być tego świadomi, nauczyć się żyć z wirusem i nie zapominać, że nie jesteśmy jeszcze w rzeczywistości postpandemicznej. Od tego, jak się zachowamy, będzie zależeć przyszłość - podkreślił. Kluge zaapelował też do turystów, by stosowali się do zaleceń lokalnych władz.

EKSPERCI O ŁAGODZENIU OBOSTRZEŃ W POLSCE

Ekspertka WHO Catherine Smallwood dodała, że otwierając miejsca, w których gromadzą się ludzie, władze muszą być w stanie szybko i precyzyjnie identyfikować oraz śledzić rozprzestrzenianie się wirusa.

Ofiar może być więcej

Jak poinformował regionalny dyrektor WHO w Europie, w ciągu ostatniego tygodnia liczba stwierdzonych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 na Starym Kontynencie przekroczyła dwa miliony, a liczba zmarłych 175 tysięcy.

Kluge zasugerował też, że rzeczywista liczba ofiar pandemii może być większa, bo dane na temat śmiertelności tylko z 24 europejskich krajów wskazują na 159 tys. zgonów więcej, niż wynosi średnia umieralność w analogicznym okresie w ostatnich pięciu latach.

Autor: ps/dd / Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości