Najnowsze

Indeks UV będzie dziś wysoki - nawet, jeśli lekko się zachmurzy. Zachowajcie ostrożność

Najnowsze

Prognoza pogody na piątek 18.06
Prognoza pogody na piątek 18.06tvnmeteo.pl
wideo 2/16

W czasie upalnych, bezchmurnych dni jesteśmy szczególnie narażeni na bezpośrednie działanie promieniowania ultrafioletowego. Zbyt długa ekspozycja na nie może doprowadzić do oparzeń, a nawet udaru słonecznego. Zobacz, jaki indeks UV prognozują na piątek synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W piątek w wielu regionach Polski będzie upalnie, temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza. Taka pogoda zachęca do spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Należy jednak pamiętać, że zbyt długa ekspozycja na słońce może być groźna dla naszego zdrowia. Może powodować raka skóry, zaćmę i obniżenie odporności biologicznej.

Czytaj także: JAK NIE DAĆ SIĘ FALI UPAŁÓW? O TYCH ZASADACH WARTO PAMIĘTAĆ

Indeks UV na piątek

Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w piątek przy bezchmurnym niebie indeks UV będzie wynosił w niemal całym kraju 7, a tylko na południowym wschodzie i krańcach południowo-zachodnich - 8. Co to oznacza? Indeks UV o wysokości od 6 do 7 stwarza bardzo wysokie zagrożenie podczas dłuższego przebywania na słońcu. W takim przypadku należy używać kremów z filtrem (przynajmniej 15). Warto ograniczyć czas przebywania na słońcu w godzinach 11-16. Indeks UV równy lub wyższy 8 mówi o bardzo wysokim zagrożeniu dla naszego zdrowia podczas przebywania na słońcu. Wtedy należy jeszcze bardziej troszczyć się o skórę, ponieważ może wystąpić bardzo szybkie opalenie, a także oparzenie.

Prognoza indeksu UV na 18 czerwca 2021r. z zastosowaniem prognozy dla bezchmurnego nieba (IMGW)IMGW

Tak samo wygląda prognoza indeksu UV z zastosowaniem prognozy zachmurzenia.

Prognoza indeksu UV na 18 czerwca 2021r. z zastosowaniem prognozy zachmurzenia (IMGW) IMGW
Jak przetrwać upały (RCB)RCB

Groźne promieniowanie ultrafioletowe

Ryzyko poparzenia skóry, udaru lub czerniaka wiąże się z promieniowaniem ultrafioletowym, które ma trzy różne rodzaje fal: UVA, UVB i UVC.

Promienie UVA są najdłuższe i docierają do głębokich warstw skóry, uszkadzając jej włókna kolagenowe i tym samym przyspieszając starzenie oraz powodując zmarszczki. Docierają do powierzchni Ziemi niezależnie od tego, czy słońce świeci, czy jest schowane za chmurami. Występują z taką samą intensywnością niezależnie od pogody.

Promienie UVB są krótsze od UVA. Część z nich pochłaniana jest przez warstwę ozonową, ale większość dociera do powierzchni Ziemi. UVB opalają i powodują poparzenia skóry. Uszkadzają DNA komórek, co w konsekwencji prowadzi do czerniaka, najgroźniejszej odmiany raka skóry. Ich intensywność zależy od pory roku i dnia. Najsilniej działają od kwietnia do października w godzinach 10-16.

Wyróżniamy też promienie UVC, najkrótsze, które nie docierają do powierzchni Ziemi, bo są pochłaniane przez atmosferę.

Autor: anw/map / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: IMGW, Shutterstock

Pozostałe wiadomości