Najnowsze

IMGW ostrzega przez sztormem i skutkami burz

Najnowsze

Prognoza pogody na noc
TVN MeteoPrognoza pogody na noc

W niektórych regionach Polski mogą pojawić się gwałtowne burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej alarmuje przed groźnymi zjawiskami atmosferycznymi.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe pierwszego stopnia. Alarmują one przed burzami z gradem. Zjawiska mogą pojawić się głównie zachodzie Polski.

Do 30 l/mkw. wody

W woj. lubuskim ostrzeżenie przed burzami z gradem jest ważne od 12 do 21. Prognozuje się opady do 30 l/mkw., lokalnie nawet do 40 l/mkw. Ponadto silny wiatr osiągnie prędkość dochodzącą do 70 km/h. Niewykluczone lokalnie gradobicia.

W woj. wielkopolskim alert obowiązuje od godz. 12 go 22. W tym czasie burze mogą przynieść opady rzędu 20-30 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw. oraz porywisty wiatr do 70 km/h i grad.

W woj. zachodniopomorskim alert przed opadami rzędu 15-25 l/mkw. wody (lokalnie 30 l/mkw.), gradem oraz porywami do 70 km/h jest ważny od 13 do północy. W strefie brzegowej tego województwa może wystąpić sztorm 8 stopni w skali Beauforta. Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje od 13 do 23.

W strefie brzegowej obowiązuje od godz. 13 do godz. 23 alert 2. stopniaz powodu prognozowanego tam wystąpienia burz z silnymi porywami wiatru o sile do 8. w skali Beauforta.

Co oznaczają ostrzeżenia?

Ostrzeżenia pierwszego stopnia mówią o wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, a także zagrożenie zdrowia i życia.

Alert drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Bądź na bieżąco z burzami - czytaj TVN Meteo

Autor: AD/map//msb,jap / Źródło: IMGW

Pozostałe wiadomości