Najnowsze

Historyczny moment. Pierwsze polskie zdjęcie Ziemi z kosmosu wykonane przez sztucznego satelitę

Najnowsze

PW-Sat2 zrobił pierwsze polskie zdjęcie Ziemi z kosmosu z perspektywy sztucznego samolotu

Kiedy przelatywał nad Holandią, polski sztuczny satelita PW-Sat2 wykonał zdjęcie Ziemi, które przejdzie do historii polskich badań nad kosmosem.

Skonstruowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej satelita został wyniesiony na orbitę na pokładzie rakiety Falcon 9 z kalifornijskiej bazy Vandenberg 3 grudnia.

W ramach misji 5 grudnia około godziny 10.38 UTC (11.38 czasu polskiego), PW-Sat2 pojawił się w polu widzenia stacji naziemnej w Warszawie i wówczas operatorzy wysłali do niego komendę, by wykonał zdjęcie.

- Przejdzie ono do historii jako pierwsze polskie zdjęcie satelitarne Ziemi zarejestrowane przez polskiego sztucznego satelitę - podkreślono w komunikacie.

Nie jest to jednak pierwsza polska fotografia Ziemi zrobiona z orbity, bo taką, ręcznym aparatem, w 1978 roku wykonał kosmonauta generał Mirosław Hermaszewski.

Pierwsze polskie zdjęcie satelitarne (PW-Sat2)

Znad wybrzeża Holandii

Zdjęcie zostało wykonane, kiedy satelita znajdował się już nad holenderskim wybrzeżem, a widać na nim południową Szwecję, gęste chmury nad Norwegią, spory fragment Morza Północnego, a nawet fragment naszego Bałtyku. W jednym z narożników widać czarny trójkąt koła podbiegunowego gdzie trwała noc, a w prawym górnym mały trójkąt, który jest fragmentem struktury satelity.

- Zdjęcie odebrane zostało za pomocą stacji naziemnych w Warszawie na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych i w Gliwicach w siedzibie naszego partnera Future Processing, oraz przez radioamatorów, którzy przesyłają odebrane dane na radio.pw-sat.pl - wyjaśnił Dominik Roszkowski, wicekoordynator projektu PW-Sat2.

Pierwsze zdjęcie w dwóch rozdzielczościach (160×128 pikseli i 320×240 pikseli) zostało przesłane 5 grudnia. Następnego dnia podczas kolejnych sesji komunikacyjnych udało się pobrać to samo zdjęcie w rozdzielczości 640×480 pikseli, czyli najwyższej, jaką oferują kamery na pokładzie satelity PW-Sat2.

- Ze względu na ograniczenia mocy satelity oraz przepustowości łącza radiowego, przesłanie zdjęcia nawet w tak niskiej jak na ziemskie warunki jakości zajmuje kilka kontaktów ze stacją naziemną, które trwają maksymalnie około 10 minut. Takich przelotów nad Polską satelita wykonuje aktualnie do sześciu dziennie i z każdym połączeniem odbierany był kolejny fragment tego historycznego zdjęcia - wyjaśniono w komunikacie.

Muszą śledzić żagiel deorbitacyjny

Jak zaznaczono, kamery na pokładzie PW-Sat2 nie mają służyć obserwacjom Ziemi. Ich głównym zadaniem jest weryfikacja otwarcia żagla deorbitacyjnego na zakończenie misji. Dlatego kamery skierowane są pod kątem do ścianek satelity i w ich polu widzenia znajduje się fragment urządzenia.

Satelita PW-Sat2 w ciągu najbliższych kilku dni będzie przechodził testy czujnika Słońca. Po 40 dniach, czyli najpóźniej w połowie stycznia, nastąpi otwarcie żagla deorbitacyjnego.

Żagiel ma być sposobem na przyspieszenie procesu deorbitacji satelity. Rozłożenie spowoduje zwiększenie powierzchni PW-Sat2 i jego oporu aerodynamicznego, a w konsekwencji stopniowe obniżanie orbity satelity. To pozwoli skrócić czas jego przebywania na orbicie z przeszło 15 lat - do kilkunastu miesięcy.

Proces ten jest niezwykle ważny - może się przyczynić do uporania się z problemem kosmicznych śmieci, czyli obiektów, które po zakończeniu własnej misji pozostają na orbicie i zagrażają innym, wciąż czynnym satelitom (bo nie można już nimi sterować). Nad rozwiązaniem tego problemu pracują naukowcy na całym świecie, którzy szukają sposobów zarówno na usuwanie z kosmosu już znajdujących się w nim kosmicznych śmieci, jak i na zapobieganie powstawania nowych śmieci w przyszłości.

Struktura PW-Sat2

Autor: map / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości