Najnowsze

Hałasujemy i zabijamy podwodne rośliny. Cierpią zwłaszcza posydonie

Najnowsze

Flora morska cierpi z powodu hałasu
Flora morska cierpi z powodu hałasuShutterstock
wideo 2/4

Statki, motorówki, łodzie i inne jednostki pływające mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko. Jak wynika z najnowszych badań, hałas oddziałuje nie tylko na zwierzęta morskie, ale także na rozwój roślin. Szczególnie wrażliwy na hałas jest jeden z gatunków trawy morskiej.

Hałas powodowany przez człowieka, głównie przez jednostki pływające, szkodzi nie tylko zwierzętom morskim, lecz także roślinom, wynika z badania przeprowadzonego przez Laboratorium Aplikacji Bioakustycznych na Politechnice Katalońskiej w Barcelonie (UPC).

Rośliny mogą wymierać

Jak wynika ze studium opublikowanego w "Nature Communications Biology", hałas wywoływany wskutek działalności człowieka, głównie przez środki transportu morskiego, oddziałuje negatywnie na populację głowonogów, meduz, a także koralowców.

Wprawdzie zwierzęta te nie posiadają narządów słuchu, ale jak twierdzą hiszpańscy biolodzy, potrafią one odbierać nadmiar sztucznie wywoływanego hałasu za pośrednictwem receptorów.

Szczególnie wrażliwy gatunek

Autorzy badania wykazali, że wraz z nasileniem podwodnego hałasu wywoływanego podczas badania zaobserwowano wymieranie roślin z rodziny posydoniowatych (Posidoniaceae), szczególnie powszechnych w wodach Morza Śródziemnego.

Szczególnie wrażliwa na drganie wywoływane hałasem jest posydonia, jedna z najbardziej powszechnych traw śródziemnomorskich, która występuje też u brzegów Australii. Co więcej, niszczenie wskutek hałasu obszarów posydonii pośrednio ma negatywny wpływ także na rozmnażanie się ryb i skorupiaków, gdyż rośliny te tworzą siedliska tych zwierząt.

Jak podkreślają badacze, liczne środki transportu handlowego oraz pasażerskiego, w tym wycieczkowce, przyczyniają się między innymi do osłabienia korzeni tych roślin i do wyrywania całych podwodnych plantacji posydonii.

Koordynatorka badania Marta Sole zaznaczyła, że najbardziej szkodliwe dla podwodnych traw są dźwięki o niskich częstotliwościach. Mają one negatywny wpływ na przykład na rozwój kłączy tych roślin.

Autorzy studium zaobserwowali też, że hałas jednostek morskich osłabia żyjące na posydonii w ramach symbiozy grzyby, które wspomagają jej korzenie w przyswajaniu wody oraz minerałów.

Autor: kw / Źródło: PAP, nature.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości