Najnowsze

Dziadek Mróz zasiedział się w Moskwie. Nocami nawet -30 stopni

Najnowsze


Do Moskwy znów napłynęło mroźne arktyczne powietrze. W środę temperatura wyniosła -18 stopni Celsjusza. Według prognoz przez kolejne noce może spadać nawet do -30 st. C.

Zimowa mroźna pogoda wciąż dominuje w Moskwie. Według serwisu informacyjnego ENEX, noc z 9 na 10 marca była jedną z najchłodniejszych dla tego miesiąca od ponad 70 lat. Z kolei w środę termometry pokazały -18 stopni Celsjusza.

Wiosny nie widać

Wielu mieszkańców stolicy Rosji stwierdziło, że chłód nie przeszkadza im w cieszeniu się ze słońca. Napływ arktycznego powietrza przyniósł bezchmurne niebo, co ma być sygnałem nadchodzącej wiosny. W Moskwie od grudnia do lutego słońce jest bardzo często przysłonięte chmurami i pokazuje się bardzo rzadko.

Zanim wiosna zagości w tej części Rosji, minie jeszcze sporo czasu. Prognozy na najbliższe dni mówią o tym, że mróz może się utrzymać. Nocami temperatura może sięgnąć od -25 do -30 st. C. Pierwsze dni wiosny mają być natomiast wyjątkowo deszczowe.

Dawni Słowianie wierzyli, że mroźną pogodę zwiastuje Dziadek Mróz. Nie od zawsze bowiem był on odpowiednikiem Świętego Mikołaja w obrządku prawosławnym. Według dawnych opowieści uchodził między innymi za boga zimy nazywanego "Zimnikiem", który - zgodnie z legendami - zamrażał ludzi.

Autor: kw,ps / Źródło: ENEX, Reuters