W sobotę pogoda sprzyjała dalekim obserwacjom. Reporter 24 zrobił zdjęcie Tatr z odległości 150 kilometrów. Tego samego dnia uchwycił Góry Świętokrzyskie z dystansu ponad 100 km.
Daleką obserwację umożliwiły dogodne warunki atmosferyczne. W piątek 17 czerwca przez Polskę wędrował chłodny front atmosferyczny pełne wilgoci i gwałtownych burz. Front oczyścił atmosferę, a wilgotność powietrza zaczęła spadać, dzięki czemu w sobotę niebo stało się bardziej przejrzyste.
Tatry to najwyższy masyw górski w Polsce, dlatego przy czystym niebie widać je już z daleka. Często wędrując po Pieninach można dostrzec w oddali Tatry. W sobotę 18 czerwca Reporterowi 24 vitoos udało się uchwycić Tatry ze wsi Szkodna na Podkarpaciu. Obiekty znajdują się od siebie w odległości około 150 km.
"Dziś rano były doskonałe warunki do dalekich obserwacji" - stwierdził Reporter 24 vitoos.
Reporter 24 tego samego dnia zaobserwował również oddalone o 102 km Góry Świętokrzyskie.
"Doskonała widoczność utrzymuje się również pod wieczór. Na zdjęciu Łysa Góra zaobserwowana z odległości 102 km z miejscowości Zagorzyce na Podkarpaciu" - podał.
Refrakcja ziemska
Tak dalekie obserwacje możliwe są nie tylko dzięki sprzyjającej pogodzie, ale także ze względu na zachodzącą w atmosferze refrakcję ziemską. Jest to zjawisko ugięcia promieni słonecznych w atmosferze, które pozwolą obserwatorowi zobaczyć obiekty, które zwykle znajdują się za horyzontem.
Jak i kiedy obserwować?
Odległe obiekty należy obserwować za pomocą odpowiednich narzędzi, takich jak aparat fotograficzny, luneta oraz lornetka. W Polsce w ciągu roku średnio przez dziesięć dni można prowadzić dalekie obserwacje na ponad 100 km, a przez dwa dni w roku powyżej 200 km.
Jeśli nad horyzontem chmury są rozmyte znaczy to, że nie będzie to najlepszy moment na takie obserwacje. Największą szanse mają ci, którzy wybrali się w dzień, kiedy niebo będzie mocno niebieskie, z wyraźnymi konturami chmur.
Obecnie pogoda sprzyja dalekim obserwacjom. W wielu regionach niebo jest czyste. Jeśli uda Ci się zaobserwować daleko położony obiekt, zrób mu zdjęcie i wyślij je na Kontakt24.
Rekord do pobicia
Obecnie naszym rekordem jest 240 km - obserwacja z czeskiego szczytu Pradziad polskich Tatr. W Polsce dalekie obserwacje w teorii mogą wynieść 260 km. Z Tarnicy w polskich Bieszczadach można dojrzeć wierzchołki gór rumuńskich. Nikomu jednak jeszcze nie udało się tego dokonać.
Pasjonaci dalekich obserwacji mają swojego Świętego Gralla - pragną oni ujrzeć Alpy z Karpat. Jest to trudne do osiągnięcia, ponieważ wystarczy lekkie zamglenie na całej tej przestrzeni, aby uniemożliwić podziwianie odległych szczytów.
Autor: AD/aw / Źródło: TVN Meteo, Kontakt 24
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24/vitoos