21 grudnia 2014 roku o zachodzie słońca fotograf, Aleksandar Gospic z chorwackiego pasma górskiego Welebit zaobserwował oddalony o 280 km włoski masyw Majella. Uwieczniony na zdjęciu widok zapiera dech w piersiach.
Poniższa fotografia przedstawia zmierzch nad płaskim regionem Ravni Kotari niedaleko Zadaru nad Morzem Adriatyckim w Chorwacji. Obserwator stoi na paśmie górskim Welebit i patrzy w stronę morza. Przy horyzoncie wyłania się oddalony o 280 km w linii prostej ogromny masyw górski Majella we włoskich Apeninach. Podobna odległość dzieli Warszawę i Gdańsk.
Odpowiednia pogoda na dalekie obserwacje
Taka obserwacja była możliwa dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym.
- Zimny front przyszedł rano i przyniósł czyste powietrze z północy. Wiatr bora był dość silny przez cały dzień, ale po południu uspokoił się i podczas zachodu była już cisza wiatrowa. Wiatr pozostawił po sobie krystalicznie czystą atmosferę - mówi w rozmowie z tvnmeteo.pl autor zdjęcia Aleksandar Gospic. - Wiele razy widziałem Włochy z Welebitu, ale taki stopień przejrzystości powietrza jest naprawdę rzadki - dodaje.
Na zdjęciu widać masyw górski Majella, Adriatyk oraz chorwackie wyspy. Sokole oko wypatrzy również most w prawej części fotografii, który łączy wyspę Pasman i Ugljan. Majella została zaobserwowana 21 grudnia 2014 roku.
Refrakcja ziemska
Dalekie obserwacje możliwe są dzięki refrakcji ziemskiej. Jest to zjawisko ugięcia promieni słonecznych w atmosferze, które pozwolą obserwatorowi zobaczyć obiekty, które zwykle znajdują się za horyzontem.
Warunkiem dalekich obserwacji są odpowiednie warunki meteorologiczne, przede wszystkim takie jak wilgotność powietrza. Para wodna hamuje wiązkę światła, powodując, że promień wędruje na mniejsze odległości, oświetlając to, co jest bliżej.
Odległe obiekty należy obserwować za pomocą odpowiednich narzędzi, takich jak aparat fotograficzny, luneta oraz lornetka. W Polsce w ciągu roku średnio przez dziesięć dni można prowadzić dalekie obserwacje na ponad 100 km, a przez dwa dni w roku powyżej 200 km.
Jeśli nad horyzontem chmury są rozmyte znaczy to, że nie będzie to najlepszy moment na takie obserwacje. Największą szanse mają ci, którzy wybrali się w dzień, kiedy niebo będzie mocno niebieskie, z wyraźnymi konturami chmur.
Rekord świata w dalekich obserwacjach
Rok 2014 obfitował w tak zwane dalekie obserwacje. W lipcu padł rekord świata. Hiszpanie wykonali zdjęcie stojąc w Pirenejach Francuskich na szczycie Pic de Canigou. Na fotografii uwiecznili Tetes de Chabriere i Puy de la Seche w Alpach Francuskich, które były od nich oddalone o 381 km. Prawie taka odległość w linii prostej dzieli Gdańsk od Wrocławia. Pireneje oddzielają terytorium Francji od Półwyspu Iberyjskiego. Alpy Francuskie natomiast zlokalizowane są w południowo-wschodniej części tego kraju.
Autor: mab/mk / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Aleksandar Gospic