Najnowsze

Dwa tornada w odstępie 30 minut

Najnowsze


Niektóre regiony Stanów Zjednoczonych zmagają się z trudnymi warunkami pogodowymi. W Teksasie w odstępie pół godziny doszło do dwóch silnych tornad. System burzowy, który przyczynił się do powstania niebezpiecznych zjawisk, może przynieść także ulewy, opady gradu i porywisty wiatr.

Południowe i południowo-wschodnie stany Ameryki są doświadczane przez trudne warunki pogodowe. Aura sprzyja powstawaniu tornad. Wszystko z powodu potężnego systemu burzowego, który niesie ze sobą także ulewy, porywiście silny wiatr i opady gradu.

Dwa tornada w 30 minut

Na tornada narażonych jest ponad pięć milionów mieszkańców stanów Oklahoma, Teksas, Luizjana i Mississippi - podało w piątek wieczorem lokalnego czasu Centrum Prognozowania Burz (Storm Prediction Center - SPC).

Tornada już wystąpiły między innymi we wschodnim Teksasie i południowo-zachodniej Luizjanie. W pierwszym z regionów naoczni świadkowie zaobserwowali dwa takie zjawiska, które pojawiły się po sobie w odstępie 30 minut.

Według SPC wiatru w burzach rozpędza się do 112 kilometrów na godzinę.

- Jesteśmy w samym środku surowej pory, kiedy zimne i ciepłe powietrze walczą o dominację. Wiemy, że ciepło w końcu zwycięży, ale zimno nie podda się tak łatwo bez walki - wyjaśnił meteorolog CNN Chad Myers.

Kule gradowe o pięciocentymetrowej średnicy

Wszystkie poważne zagrożenia wydają się możliwe, w tym wielki grad, powodujący szkody wiatr i kilka tornad - ostrzegli eksperci z SPC. Jak prognozują, żywioły mogą mieć niszczycielską siłę, a średnica kul gradowych może sięgać nawet 5 centymetrów. Według prognoz pogoda zacznie uspokajać się w sobotę wieczorem.

Z powodu silnych opadów istnieje także ryzyko lokalnych powodzi, zwłaszcza na terenach od wschodniego Teksasu po środkową Alabamę.

Największe ryzyko powodzi dotyczy obszarów, w których pojawią się burze. Występować mogą nawet powodzie błyskawiczne - poinformowało biuro amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS). Prognozuje się, że podczas burz spadnie około 50-100 litrów wody na metr kwadratowy.

Eksperci zaapelowali do mieszkańców, by na bieżąco śledzili komunikaty pogodowe.

Autor: kw//rzw / Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości