"Dobrze, że nie palę papierosów, bo byłoby jeszcze gorzej". Gęsty smog nad Wrocławiem

[object Object]
Mieszkańcy Wrocławia o jakości powietrza w ich mieścietvn24
wideo 2/35

Mieszkańcy Wrocławia od rana w piątek narzekali na smog w swoim mieście. Skarżyli się, że "gryzie ich w gardłach" oraz że sam widok "mgły" im się nie podoba.

SERWIS SMOGOWY - SPRAWDŹ, CZYM ODDYCHASZ

W piątek rano Wrocław należał do miast o najgorszej jakości powietrza. Pod względem stężenia pyłu zawieszonego PM10 było źle (zawartość o godzinie 12- 164 µg/m3), a w przypadku PM2,5 - fatalnie (o 12 stężenie wynosiło 159 µg/m3). Reporterka TVN24 pytała mieszkańców miasta, jakie są ich wrażenia dotyczące smogu w ich mieście.

- Jakość powietrza jest bardzo zła. Nie odczuwam różnicy, ale jest taka dziwna mgła, co mi się raczej nie podoba - opowiadał wrocławianin Piotr w rozmowie z reporterką.

Smog gryzie w gardło

Inny mieszkaniec stolicy Dolnego Śląska o tym samym imieniu przyznał, że "gryzie go w gardle". - Wydaje mi się, że w zeszłym roku było gorzej - ocenił jednak.

Złe zdanie na temat jakości powietrza we Wrocławiu miał także Kamil.

- Nie wiem, czy to mgła, czy to smog, ale zdecydowanie mi się nie podoba - powiedział. - Wystarczy spojrzeć dookoła i widać, jak powietrze wygląda - dodał.

- Dobrze, że nie palę papierosów, bo byłoby jeszcze gorzej - zauważył Marek. - Akurat jadę do swojego domu na wsi, trochę się przewentylować w lesie - dodał. Zaznaczył, że już dzień wcześniej czuł, że ciężej się mu oddycha. Widział również ludzi zasłaniających usta maseczkami lub w inny sposób.

"Niewidzialne" tablice informacyjne

Na tablicach informacyjnych na wrocławskich przystankach komunikacji miejskiej pojawiły się komunikaty dotyczące aktualnej zawartości pyłów w powietrzu. Mieszkańcy miasta mają dzięki temu możliwość monitorowania na bieżąco, czym oddychają.

Marek zwraca uwagę na te dane. Pozostali pytani mieszkańcy raczej ich nie śledzą. Piotr przyznał, że na nie nie patrzy, jednak zwyczajnie czuje, że jest źle.

Amanda zaś utrzymywała, że nigdy nie odczuwa różnicy w jakości powietrza, nie zwraca również uwagi na tablice. Kinga również nie interesuje się przesadnie komunikatami. Pytana przez reporterkę o jakość powietrza odpowiedziała, że w jej ocenie zazwyczaj jest dostateczna. Gdy jednak spojrzała na znajdujący się obok wyświetlacz, na którym widniało, że poziom zanieczyszczeń jest wysoki, była wyraźnie zdziwiona.

Autor: ao/map,rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości