Curiosity śmieci na Marsie

Utopia Plantitia - to tu wylądował Viking 2

Curiosity to prawdziwy bałaganiarz. Po marsjańskim kraterze Gale - jak pokazuje zdjęcie nadesłane przez jedną z sond NASA - wala się m.in. jego spadochron. Kiedy ogląda się zdjęcie powierzchni Marsa wykonane przez lądownik Viking 2, który znalazł się tam 36 lat temu, widać, że kiedyś było tam nieco czyściej.

Curiosity zdążył mocno nabałaganić w marsjańskim kraterze Gale. Jedno ze zdjęć przesłanych w ostatnim czasie przez Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), sondę podglądającą Czerwoną Planetę od 2006 roku, pokazuje, w jakim stopniu.

Na fotografii wykonanej za pomocą High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) - kamery zdolnej rejestrować obrazy o rozdzielczości 30 cm na piksel - widać sam łazik, a także m.in. porzucony nieopodal niego spadochron, osłonę termiczną oraz walające się wokół inne fragmenty sprzętu.

Kiedyś na Marsie było czyściej

Nie wydaje się, żeby inne marsjańskie urządzenie -lądownik Viking 2, który na powierzchni Czerwonej Planety znalazł się równo 36 lat temu, a więc 3 września 1976 roku - był tak samo nieporządny jak Curiosity. A na pewno lepiej ukryto jego bałagan.

Na zdjęciu wykonanym przez sam wehikuł 18 maja 1979 roku w basenie Utopia Plantitia nie widać nic poza oszronioną powierzchnią Marsa. Taki prawdziwie zimowy krajobraz utrzymuje się na półkuli, na której akurat panuje zima, przez około 100 dni.

Bałagan, jaki zrobił Curiosity (NASA)
Oszroniona powierzchnia Marsa w 1979 roku (NASA)

Autor: map/ŁUD / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości