Cukier w Kosmosie! Posłodzimy nim kawę?

Cząsteczki cukru znaleziono w gazie otaczającym młodą gwiazdę

Astronomowie dokonali słodkiego odkrycia. 400 lat świetlnych stąd znaleźli cukier w gazie otaczającym gwiazdę podobną do naszego Słońca. Czy oznacza to, że w kosmosie istnieją związki chemiczne, dzięki którym może rozwijać się życie?

Musimy rozczarować wszystkich łasuchów. Kosmiczny cukier nie ma ani słodkiego smaku, anie nie można uformować go w kostki.

- To, co odkryliśmy w kłębach gazu otaczających gwiazdę, nie jest cukrem w takiej postaci, w jakiej znamy tu na Ziemi. To prosta forma cukru, aldehyd glikolowy, ale składem niewiele różni się od tego, jaki wrzucamy co rano do kawy - mówi Jes Jorgensen naukowiec z kopenhaskiego Niels Bohr Institute, autor badania nad kosmicznym cukrem.

Jak śmietanka do kawy

Proste związki cukru odnaleziono wokół gwiazdy o masie podobnej do masy naszego Słońca. Astronomowie nazywają ją roboczo RAS 16293-2422. Odnaleziony związek chemiczny wyglądem najbardziej przypomina znaną nam śmietankę do kawy w proszku tyle, że bez słodkawego zapachu.

Cukier - budulec życia

Według naukowców obecność cukru w Kosmosie może być niezbędnym elementem do tworzenia się życia.

- Ciekawi nas teraz skąd te molekuły organiczne pochodzą - mówi Markus Pössel z Europejskiego Obserwatorium Południowrgo (ESO).

Autor: mm/rs / Źródło: Deutsche Welle

Pozostałe wiadomości