Najnowsze

Co czwarty gatunek ssaków jest zagrożony wyginięciem

Najnowsze

Podejmując codzienne decyzje, można przyczynić się do przetrwania zagrożonych gatunków

Wyginięciem zagrożony jest co czwarty gatunek ssaków i co trzeci płazów - ostrzega WWF w Światowy Dzień Zwierząt. Tymczasem okazuje się, że oszczędzając energię, korzystając z roweru zamiast samochodu oraz kupując lokalne produkty, można przyczynić się do przetrwania zagrożonych gatunków.

Największym zagrożeniem dla przetrwania gatunków jest działalność człowieka, a przede wszystkim niszczenie siedlisk poprzez wycinkę lasów, zaśmiecanie, a także nadmierna emisja dwutlenku węgla oraz nielegalny handel dziką fauną i florą. - Jesteśmy świadkami wymierania gatunków w najszybszym tempie od 65 milionów lat, czyli od czasów, kiedy wyginęły dinozaury - podkreśla WWF, powołując się na badania IUCN (Światowej Unii Na Rzecz Przyrody). Zaznacza, że co czwarty gatunek ssaków i co trzeci płazów jest zagrożony wyginięciem.

- Najgorzej sytuacja przedstawia się w strefie równikowej - najbogatszej pod względem przyrodniczym, gdzie liczebność zwierząt (kręgowców) zmniejszyła się aż o 60 proc. - podkreśla WWF.

Niewiele wysiłku, a dobre efekty

Podejmując codzienne decyzje, można przyczynić się do przetrwania zagrożonych gatunków. - Wybierając rower zamiast samochodu, wyłączając tryb stand-by w sprzęcie RTV, kupując produkty lokalne, przyczyniamy się do przetrwania takich gatunków, jak np. niedźwiedź polarny, który bez topniejącej obecnie pokrywy lodowej na Arktyce, prawdopodobnie nie przetrwa - przekonuje organizacja.

Po drugie, nie śmiecić

- Ponad milion ptaków i 100 tysięcy ssaków ginie co roku z powodu zanieczyszczenia mórz i oceanów plastikowymi odpadami. Żyjące w oceanach od milionów lat żółwie morskie są obecnie zagrożone wyginięciem między innymi z powodu zjadania plastikowych torebek, które do złudzenia przypominają meduzy - przysmak żółwi. Albatrosy zjadają plastikowe zakrętki od butelek, biorąc je mylnie za pokarm - podkreśla.

Drewno, tylko certyfikowane

WWF zaznacza też, że kupując wyroby z drewna egzotycznego, powinniśmy sprawdzać, czy mają certyfikat FSC, gwarantujący, że drewno pochodzi z legalnej wycinki prowadzonej w sposób zrównoważony, a więc czy nie przyczyniamy się do znikania siedlisk takich gatunków, jak np. orangutan czy słoń leśny.

4 października - Światowy Dzień Zwierząt

4 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt; przypada on w dniu, gdy w kościele rzymskokatolickim wspomina się patrona zwierząt - św. Franciszka z Asyżu.

W komunikacie World Wide Fund for Nature (WWF) przypomina, że Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiono 80 lat temu, aby zwrócić uwagę na problem wymierania gatunków.

Autor: usa/ms / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości