Najnowsze

Cień padł na Ziemię. Uchwyciły go satelity

Najnowsze

Cień Księżyca na Ziemi
NASA Earth ObservatoryCień Księżyca na Ziemi

Przez Ziemię przemknęła czarna plama, a niebo w tych rejonach pociemniało. Czym jest tajemniczy cień na zdjęciach satelitarnych naszej planety?

Pod koniec lutego w Ameryce Południowej i w Afryce mogliśmy podziwiać obrączkowe zaćmienie Słońca. Oznacza to, że między Słońcem a Ziemią w linii prostej przemknął Księżyc. W rezultacie miejscami na południowej półkuli w jednej chwili zrobiło się ciemno. To skutek cienia rzucanego przez Srebrny Glob na Ziemię.

Satelity NASA uwieczniły ten wyjątkowy moment na zdjęciach satelitarnych, które połączono w jeden obraz pokazujący ciemną plamę na naszej planecie. To właśnie jest cień Księżyca.

Pierścień

W odróżnieniu od zaćmienia całkowitego, w przypadku zaćmienia pierścieniowego rozmiary kątowe Księżyca są mniejsze niż rozmiary kątowe Słońca. Dzieje się tak wtedy, gdy zaćmienie ma miejsce w czasie, gdy Księżyc znajduje się w pobliżu apogeum swojej orbity, czyli w pozycji najbardziej oddalonej od Ziemi. Ta dodatkowa odległość sprawia, że obserwowana z Ziemi tarcza Księżyca nie jest w stanie w całości przysłonić tarczy Słońca. Wtedy na niebie powstaje świetlisty pierścień.

Całkowite zaćmienie

W 2017 roku pojawi się również najbardziej spektakularne, czyli całkowite zaćmienie Słońca. Będzie miało ono miejsce 21 sierpnia w centralnych regionach Stanów Zjednoczonych.

Autor: AD/aw / Źródło: NASA Earth Observatory

Źródło zdjęcia głównego: NASA Earth Observatory

Pozostałe wiadomości