Najnowsze

Asteroida wyższa od Pałacu Kultury i Nauki blisko Ziemi. NASA obserwuje obiekt

Najnowsze

Autor:
dd,
ps
Źródło:
livescience.com, NASA, theskylive.com
Wizualizacja przelotu asteroidy Apophis obok Ziemi 13 kwietnia 2029 (NASA/JPL-Caltech)
Wizualizacja przelotu asteroidy Apophis obok Ziemi 13 kwietnia 2029 (NASA/JPL-Caltech)NASA/JPL-Caltech
wideo 2/14
Asteroidy blisko Ziemi

W środę Ziemię minęła asteroida 2021 NY1. Według szacunków może mierzyć nawet 300 metrów, czyli kilkadziesiąt metrów więcej, niż Pałac Kultury i Nauki. NASA bacznie monitoruje ten obiekt, bo sądzi, że w przyszłości może on dostarczyć informacji dotyczących początków Układu Słonecznego.

Asteroidę, nazwaną 2021 NY1, odkryto na początku lipca tego roku. Laboratorium Napędu Odrzutowego (JPL) NASA informowało wcześniej, że przeleci w środę nieszkodliwie obok naszej planety, zbliżając się na odległość około 1 560 000 kilometrów, czyli na prawie cztery razy tyle, ile wynosi dystans między Ziemią a Księżycem (384 400 km).

2021 NY1 jest uznawana za obiekt bliski Ziemi (ang. Near-Earth object, NEO), czyli znajdujący się około około 193 milionów kilometrów od Słońca.

Asteroida 2021 NY1 obok Ziemi

Chociaż asteroidy takie jak ta nie stanowią zagrożenia dla życia na Ziemi, NASA monitoruje wszystkie NEO na wypadek, gdyby ich orbity mogły się zmienić w przyszłości, co może zwiększyć ryzyko ich kolizji z naszą planetą. Badanie właściwości tych obiektów może również ujawnić nowe informacje na temat początków Układu Słonecznego, ponieważ większość asteroid to skaliste fragmenty pochodzące z tamtych czasów.

Asteroida 2021 NY1 mierzy od około 130 do 300 metrów - wynika z bazy danych NASA o obiektach NEO. Dla porównania - Pałac Kultury i Nauki w Warszawie liczy około 231 metrów wysokości. Swobodnie poruszająca się skała przemierza przestrzeń kosmiczną z prędkością około 33,8 tysiąca kilometrów na godzinę - czyli około 27 razy większą od prędkości dźwięku.

Co warte podkreślenia, ta jesienna asteroida nie jest najbliższą, jaka pojawiła się w sąsiedztwie naszej planety. Zaszczyt ten przypada asteroidzie 2020 QG, która przeleciała zaledwie 2950 kilometrów nad Oceanem Indyjskim 16 sierpnia 2020 roku.

Jesień 2021. Astronomiczna jesień - kiedy się zaczyna? Równonoc jesienna

Orbita planetoidy 2021 NY1ssd.jpl.nasa.gov

Autor:dd, ps

Źródło: livescience.com, NASA, theskylive.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości