Informacje
 • Żółwie marzną w zimnej wodzie,
  iguanom cierpną łapy

  05-01-2018 13:30 Chłód w USA dokucza także zwierzętom
  W Massachusetts znaleziono martwe rekiny Foto: ENEX | Video: Atlantic White Shark Conservancy/twitter.com

  Zima na Florydzie zaskoczyła nie tylko ludzi, ale i zwierzęta, przyzwyczajone do średnich temperatur powietrza przekraczających 20 stopni Celsjusza.

  Floryda jest, statystycznie rzecz biorąc, stanem bardzo ciepłym. Średnia roczna temperatura w dzień wynosi tu ponad 20 stopni Celsjusza. Gdy więc słupki termometrów spadają tak bardzo, jak tej zimy, stanowi to szok nie tylko dla ludzi, ale i dla zwierząt.

  Żółwie w letargu

  Organizacje ochrony przyrody wraz z urzędnikami Komisji ds. Ochrony Ryb i Dzikiej Przyrody (FWC) oraz pracownikami ratującego zwierzęta morskie Gulf World Marine Institute od kilku dni walczą o ocalenie ponad 150 żółwi morskich. Zwierzęta dryfowały na wodach Zatoki Meksykańskiej lub były z nich wypłukiwane na brzeg w hrabstwie Gulf na Florydzie.

  Z powodu wyjątkowo niskiej temperatury wody w Zatoce u żółwi dochodzi do hipotermii. Początkowo osłabia się krążenie i spowalnia rytm serca gadów, które popadają w letarg. Zwierzęta nie są wówczas w stanie przemieszczać się w wodzie, dlatego unoszą się na jej powierzchni lub wyrzucane są na brzeg.

  Cierpią także iguany

  Wystarczy, żeby temperatura powietrza na Florydzie spadła do 4-5 stopni Celsjusza - a w ostatnich dniach bywa i chłodniej - by w prawdziwe zdrowotne tarapaty popadły także iguany. Jaszczurkom tym pod wpływem chłodu drętwieją kończyny, przez co nie są w stanie utrzymać się na gałęziach, na których lubią siadywać. Tracą wówczas równowagę i spadają na ziemię, zazwyczaj lądują na brzuchu. Wyglądają wówczas jak martwe, choć często wciąż żyją.

  - Iguany nie są przystosowane do zimna - tłumaczy Emily Maple, opiekunka gadów w zoo hrabstwa Palm Beach. - Spadają z drzew. W końcu lądują na parkingach i innych miejscach, gdzie dostają hipotermii - dodaje.

  Leżąc na chłodnym gruncie, iguany przez dzień lub dwa są w stanie utrzymać funkcje życiowe, jednak bardzo spowolnione. Jeśli temperatura wzrośnie do 10 stopni, zwierzęta ponownie staną się aktywne, jeśli jednak zimno utrzyma się przez kilka dni, zginą - często z powodu zapalenia płuc.

  Kilka dni temu z powodu niskiej temperatury w wodach w okolicy półwyspu Cod (Massachusetts) zamarzły dwa rekiny.

  Kilka dni temu w okolicy półwyspu Cod (Massachusetts) zamarzły dwa rekiny.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....