Informacje
 • Zapory zdały egzamin po raz drugi.
  "Acqua alta" nie zalała Wenecji

  15-10-2020 20:24 Miasto ochronione przed wodą
  System zapór przeciwpowodziowych po raz drugi ochronił Wenecję przed "acqua alta" Foto: PAP/EPA/ANDREA MEROLA | Video:  

  Mieszkańcy Wenecji po raz drugi odetchnęli z ulgą. System 78 ruchomych zapór ochronił włoskie miasto przed "acqua alta", czyli dużym przypływem wody.

  Dwanaście dni po pierwszym uruchomieniu systemu 78 ruchomych zapór przeciwpowodziowch o nazwie Mose, w czwartek bariery zamontowane w morzu znów zostały podniesione, aby ochronić Wenecję przed tak zwaną "wysoką wodą".

  Zapory zostały podniesione rano w związku z prognozą, według której "acqua alta" miała osiągnąć poziom około 130 centymetrów. Ostatecznie było jej nawet o pięć centymetrów więcej. Bariery zablokowały napływ wody do miasta, a jej poziom w lagunie wyniósł tylko 65 centymetrów. Plac świętego Marka, często zalewany, tym razem pozostał suchy.

  Budowa trwała 17 lat

  System przeciwpowodziowy Mose to wielomiliardowa inwestycja i jeden z największych projektów inżynierskich na świecie. Jego budowa trwała 17 lat.

  Termin "acqua alta" w tłumaczeniu oznacza "wysoką wodę" i określa wyjątkowo duży przypływ. Zjawisko to jest konsekwencją różnicy ciśnienia atmosferycznego na dwóch krańcach Adriatyku i silnych powiewów południowego wiatru sirocco oraz chłodnego wiatru bora, które dodatkowo napędzają w stronę lądu masy wody, utrudniając ich cofanie się w czasie odpływu. "Acqua alta" występuje najczęściej pomiędzy jesienią a wiosną.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...