Informacje
 • Wszystkie gatunki słoni na świecie zagrożone wyginięciem

  28-03-2021 12:22 Zaktualizowana lista IUCN
  Słonica Katka nie mogła wstać, pomogli strażacy Foto: Shutterstock | Video: Gdański Ogród Zoologiczny

  Od kilku dni wszystkie gatunki słoni na świecie oficjalnie są zagrożone wyginięciem. Międzynarodowa Unia Ochrona Przyrody dokonała aktualizacji w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych.

  Dotychczas uznawano, że na świecie występują dwa gatunki słoni: słoń afrykański (Loxodonta africana) i słoń indyjski (Elephas maximus). Dowody genetyczne wykazały jednak, że od 10 lat pierwszy z tych gatunków dzieli się w rzeczywistości na dwa odrębne: słonia afrykańskiego sawannowego i słonia afrykańskiego leśnego. Rozróżnienia dokonano w czwartek.

  Według danych przytoczonych przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) populacja afrykańskich słoni sawannowych zmniejszyła się o co najmniej 60 procent w ciągu ostatnich 50 lat. Natomiast liczba słoni leśnych - uznawanych teraz za krytycznie zagrożone - w ciągu tylko 31 lat spadła o 86 proc.

  Słoń afrykański po raz pierwszy pojawił się na liście gatunków zagrożonych w 1986 roku i przez większość czasu był klasyfikowany jako narażony na wyginięcie - informuje WWF. Słoń indyjski ma status zagrożonego już od 1986 roku.

  O ponad dziewięć milionów mniej w ciągu stu lat

  Zgodnie z szacunkami organizacji, w Afryce pozostaje 415 tysięcy słoni, a jak podaje WWF, jeszcze w 1930 roku na kontynencie afrykańskim żyło około 10 milionów osobników.

  Sytuacja różni się w zależności od kraju. Na przykład w Botswanie, którą zamieszkuje prawie jedna trzecia tych zwierząt w całej Afryce, dzięki dobremu zarządzaniu rezerwatami od końca lat dziewięćdziesiątych liczba słoni wzrosła z 80 do 130 tysięcy. Rolnicy postrzegają je jednak jako coraz bardziej uciążliwe i niszczące uprawy.

  Jak powiedział Ben Okita z IUCN, "jedną z głównych przyczyn" spadku populacji tych zwierząt stanowi kłusownictwo.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....