WHO: pandemia COVID-19 przyspiesza, ale możemy zmienić jej trajektorię

[object Object]
Objawy koronawirusatvn24
wideo 2/21

Od pierwszego przypadku zakażenia do pierwszych 100 tysięcy minęło 67 dni. By osiągnąć kolejne 100 tysięcy potrzeba było 11 dni. By osiągnąć wynik 300 tysięcy zakażonych starczyły następne cztery dni - wyliczył podczas konferencji prasowej dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodał, że przypadki zakażeń są obecnie zgłaszane w prawie każdym kraju na świecie.

Do udziału w poniedziałkowej konferencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaproszono szefa Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) Gianniego Infantino. Obie organizacje chcą promować zdrowie i docierać wspólnie do większych grup.

1. Piłka nożna a koronawirus

- Mniej niż pół roku temu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i FIFA podpisały umowę o wspólnej pracy w celu promocji zdrowia poprzez piłkę nożną. Nie wiedzieliśmy wtedy o tym, co wiemy teraz - że pojawi się nowy wirus, który zatrzyma wiele społeczności - w tym tę piękną grę - rozpoczął poniedziałkową konferencję dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Wspomniał, że mimo zawieszenia wielu rozgrywek, współpraca między obiema organizacjami stała się jeszcze ważniejsza w tych trudnych czasach. Jak zaznaczył, poprzez piłkę nożną można niekiedy dotrzeć tam, gdzie pracownicy służb medycznych mają trudności - do młodych.

- Dzisiaj mam wielką przyjemność powitać mojego brata Gianni Infantino, szefa FIFA, by porozmawiać o naszej wspólnej kampanii "Pass the message to kick out #coronavirus" (po polsku "Przekaż wiadomość wykopując koronawirusa") - dodał Ghebreyesus.

2. Wsparcie finansowe

- Do tej pory nasz fundusz zebrał ponad 70 milionów dolarów od ponad 187 tysięcy osób i organizacji, aby pomóc pracownikom służby zdrowia w ich pracy ratującej życie, leczeniu pacjentów i zaawansowanych badaniach nad leczeniem i szczepionkami - powiedział dyrektor WHO.

Dodał także, że w ubiegły piątek uruchomiona została specjalna aplikacja Health Alert z "wiarygodnymi informacjami na temat zdrowia". Do poniedziałku przyciągnęła 10 milionów użytkowników. W tym tygodniu mają powstać wersje w innych językach.

3. "Nie jesteśmy więźniami statystyk"

Na całym świecie liczba zakażonych koronawirusem osób sięgnęła ponad 300 tysięcy.

- Pandemia przyspiesza. Od pierwszego przypadku zakażenia do pierwszych 100 tysięcy minęło 67 dni. By osiągnąć kolejne 100 tysięcy potrzeba było 11 dni. By osiągnąć wynik 300 tysięcy zakażonych starczyły następne cztery dni. Ale nie jesteśmy więźniami statystyk. Możemy zmienić trajektorię pandemii. Liczby mają znaczenie, ponieważ nie są to wyłącznie liczby. To ludzie, których życie i rodziny zostały wywrócone do góry nogami - stwierdził Ghebreyesus.

Odnosząc się do wspomnianej wcześniej piłki nożnej zaznaczył, że gry nie wygrywa się jedynie przez obronę, ale również atak. W tym celu konieczne jest pozostanie w domu i użycie innych środków, by spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa.

- Ale to tylko środki obronne. Aby wygrać musimy zaatakować koronawirusa aktywną i ukierunkowaną taktyką - testując każdy podejrzany przypadek zakażenia, izolując i opiekując się wszystkimi oraz unikać bliskiego kontaktu - zauważył dyrektor WHO.

4. Rozbudowana sieć

Ghebreyesus powiedział, że jest przekonany, że istotna jest mobilizacja i wsparcie. Dodał, że jest wdzięczy za przeszkalanie większej liczby pracowników służby zdrowia z różnych państw świata.

- WHO od lat współpracuje z krajami w celu zbudowania sieci zespołów ratownictwa medycznego na właśnie taką ewentualność, aby zapewnić możliwości szybkiego reagowania wysokiej jakości pracowników służby zdrowia, którzy mogą zostać zaangażowani do opieki nad pacjentami i ratowania ich życia - stwierdził. Dodał, że pracę tę mogą wykonywać efektywnie tylko wtedy, gdy mogą wykonywać ją bezpiecznie.

- Nadal słyszymy o niepokojących doniesieniach z całego świata o dużej liczbie zakażeń wśród pracowników służby zdrowia. Jeśli nie nadamy priorytetu ochronie lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, z powodu koronawirusa może umrzeć więcej ludzi, ponieważ może się zdarzyć, że pracownik służby zdrowia, który mógł uratować im życie, jest chory - powiedział szef WHO.

ZMIANA W DIAGNOZOWANIU COVID-19, CZYTAJ WIĘCEJ

5. Sprawiedliwa pomoc

Dyrektor generalny powiedział, że WHO nieustannie współpracuje z wieloma partnerami w celu racjonalizacji i stosowaniu środków ochrony osobistej.

- Wprowadzone działania w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się wirusa mogą mieć niezamierzone skutki w postaci pogłębienia niedoborów niezbędnego sprzętu ochronnego i materiałów niezbędnych do jego wytworzenia. Rozwiązanie tego problemu wymaga koordynacji politycznej na poziomie globalnym - powiedział.

Jak zapowiedział, zamierza rozmawiać z szefami państw G20 w celu wypracowania współpracy w produkcji, zmniejszenia zakazów eksportu i zapewnienia sprawiedliwego podziału w zależności od potrzeb danego kraju.

6. Proces solidarności

- Uznajemy, że istnieje rozpaczliwa potrzeba skutecznego leczenia. Obecnie nie ma żadnego leczenia, które okazałoby się skuteczne przeciwko COVID-19. To wspaniale widzieć, że energia jest obecnie kierowana na badania przeciwko tej chorobie - powiedział Ghebreyesus.

Dodał, że badania prowadzone na małą skalę i jedynie obserwacyjne nie dadzą potrzebnych odpowiedzi jak zapanować nad pandemią. Z kolei użycie sprawdzonego środka na inne choroby, ale o niejasnym wpływie na COVID-19, może dać złudną nadzieję, a także spowodować jego brak w aptekach.

- Dlatego WHO rozpoczęło proces solidarności, aby jak najszybciej stworzyć solidne, wysokiej jakości dowody. Im więcej krajów przystąpi do badania i prowadzenia innych dużych analiz, tym szybciej otrzymamy wyniki i tym więcej żyć będziemy w stanie uratować - powiedział dyrektor WHO.

7. Światowy Dzień Gruźlicy 2020

Ghebreyesus przypomniał o innej chorobie układu oddechowego, na którą umiera rocznie 1,5 miliona osób - gruźlicy.

- We wtorek wypada Światowy Dzień Gruźlicy. To okazja do przypomnienia przywódcom świata o zobowiązaniach, jakie podjęli w celu zakończenia cierpień i zmniejszenia śmiertelności spowodowanych przez tę straszną chorobę. Świat słusznie odpowiada na koronawirusa. Wzywamy globalną społeczność do wykorzystania tej samej pilności w walce z gruźlicą - dla zdrowszego, bezpieczniejszego i sprawiedliwszego świata dla wszystkich - podsumował dyrektor WHO.

Autor: kw/aw / Źródło: WHO

Pozostałe wiadomości

Fala wezbraniowa na Odrze zbliża się do Wrocławia. Z prognozy IMGW wynika, że kulminacji w mieście należy spodziewać się w nocy ze środy na czwartek.

Tej nocy fala wezbraniowa ma dotrzeć do Wrocławia

Tej nocy fala wezbraniowa ma dotrzeć do Wrocławia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na prawie 60 stacjach. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Lista i mapa rzek, na których jest przekroczony stan alarmowy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP

Pogoda na jutro, czwartek 19.09. Do Polski dotarł antycyklon Serkan, który przyniósł słoneczną oraz ciepłą pogodę. Właśnie takiej aury możemy spodziewać się jutro. W nocy mogą pojawić się mgły i zamglenia, a także lokalne przelotne opady deszczu.

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 19.09. W nocy miejscami popada

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 19.09. W nocy miejscami popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Obowiązują alarmy przed gęstymi mgłami. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Żółte ostrzeżenia IMGW. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność

Żółte ostrzeżenia IMGW. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność

Źródło:
IMGW

Sytuacja powodziowa w środkowej Europie poprawia się, ale wciąż jest trudna. W Austrii potwierdzono piątą ofiarę śmiertelną żywiołu. Niektóre akweny w Czechach wciąż grożą wylaniem. Fala powodziowa na Dunaju przechodzi przez Węgry, szykuje się na nią Budapeszt.

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Stery nad pogodą w Polsce przejął antycyklon Serkan. Wyż sprawi, że w najbliższych dniach czekać nas będzie piękna, spokojna i słoneczna aura. Temperatura powietrza przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Antycyklon Serkan nad Polską. Jaką pogodę przyniesie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Po ekstremalnych opadach deszczu w ostatnich dniach gwałtownie podniósł się poziom rzek w południowej i południowo-wschodniej Polsce, powodując powodzie. Na niektórych stacjach hydrologicznych zanotowano najwyższy poziom wody od początku prowadzenia pomiarów.

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Źródło:
IMGW

Do Wrocławia dotarła fala kulminacyjna na Odrze. Według relacji Tomasza Sikory z urzędu miejskiego Wrocławia, woda na Bystrzycy już powoli opada. W Trestnie poziom Odry wynosi około 600 centymetrów. Jak powiedział dyżurny na stanowisku kierowania komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu, wały cały czas są uszczelniane. - Cały czas na bieżąco uszczelniamy, ale nie przeciekają. Pilnujemy tego - podkreślał dyżurny.

Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" we Wrocławiu

Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" we Wrocławiu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po intensywnych opadach śniegu w Alpach nadal obowiązuje stan zagrożenia lawinowego. We wtorek lawina, która zeszła w środkowej Austrii, porwała kilka osób, jedna z nich została poważnie ranna - podały służby. Kraj zmaga się ze skutkami powodzi, choć sytuacja zaczęła się poprawiać. We wtorek poinformowano o piątej ofierze śmiertelnej, ponad 20 miejscowości jest odciętych od świata.

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Źródło:
PAP, bergrettung-salzburg.at, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało instrukcję, jak należy zachować się, gdy utkniemy w domu w trakcie powodzi. Nasze życie mogą nam uratować konkretne gesty i kolory, które pomogą przekazać cenne informacje ratownikom.

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Źródło:
MSWiA, TVN24

Ogień szaleje w Portugalii. Co najmniej siedem osób zginęło w trawiących kraj od niedzieli pożarach lasów i nieużytków rolnych. Wśród zabitych jest trzech strażaków.

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Ponad pięć tysięcy strażaków walczy z pożarami

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Sytuacja powodziowa w części południowo-zachodniej Polski jest bardzo trudna. Giną ludzie, woda zalewa miasta i domy. Zarządzono wiele ewakuacji. Ekohydrolożka Iwona Wagner próbowała na antenie TVN24 odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do tak tragicznych skutków tego kataklizmu.

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Dzięki eksperymentalnemu projektowi współprowadzonemu przez IMGW-PIB możemy zobaczyć zasięg zalanych terenów na mapach. Potężne rozlewiska widać koło Prudnika, w Kotlinie Kłodzkiej i w okolicach zbiornika Racibórz Dolny. Natomiast najnowsze dane, z 16 września z godziny 14, pokazują m.in. rozlewiska rzeki Bóbr w okolicach Pilchowic, Wlenia, Lwówka Śląskiego.

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda w Polsce w niedzielę była dynamiczna. W Wielkopolsce odnotowano dwie trąby powietrzne. Zjawiska można zaobserwować na nagraniach.

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trąba powietrzna przeszła w sobotę w powiecie radomskim na Mazowszu. Ponad 20 dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

W czwartek na Śnieżce pojawiły się opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Poinformował o nich Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W Karkonoszach panują bardzo niekorzystne warunki dla turystów. Zimowe opady spodziewane są także w Tatrach.

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMGW

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW