Informacje
 • Trwa usuwanie skutków tornada, które uderzyło
  w Sydney. Straty wyceniono na 140 mln zł

  17-12-2015 07:56 Ucierpiała zwłaszcza południowa część miasta

  Rekordowo silne porywy wiatru odnotowano w środę rano w Sydney. Wszystko przez superkomórkę burzową, której towarzyszyło tornado. Południowa część największego miasta Australii mocno ucierpiała.

  W środowy ranek nic nie wskazywało na to, że mieszkańcy Sydney zapamiętają ten dzień na długo. Temperatura wynosiła 25 st. C, a niebo było pogodne. Nagle nad południowe wybrzeże zaczęły napływać gęste, czarne chmury. Zrobiło się ciemno, jak w nocy. Około godz. 10 czasu lokalnego zaczęło się błyskać i mocno wiać. Przez miasto przeszło tornado, powodując potężne zniszczenia.

  Porywy do 213 km/h

  - To było zdarzenie bez precedensu - powiedział Ian Krimmer, szef tamtejszej straży pożarnej. Australijskie biuro meteorologiczne (BOM) zanotowało, że porywy wiatru, towarzyszące tornado, wynosiły 213 km/h. Nigdy wcześniej tak mocno tam nie wiało.

  - Tornado towarzyszyła superkomórka burzowa. To jedna z najbardziej niebezpiecznych burz, jakie istnieją - tłumaczy meteorolog Michael Hogan z BOM.

  W niektórych dzielnicach spadł grad wielkości piłek golfowych. Żywioł wyrywał drzewa z korzeniami, powalał linie energetyczne, niszczył dachy i elewacje domów. Towarzyszyły mu intensywne opady deszczu, więc doszło do powodzi i podtopień. Największe straty zanotowała południowa część miasta. 6 tys. gospodarstw było pozbawionych prądu, a w 25 domach odnotowano poważne zniszczenia. Na szczęście nikt nie został ranny.

  Poranne tornado z rekordowym wiatrem 213 km/h było częścią potężnego burzowego frontu atmosferycznego w Nowej Południowej Walii. Po przejściu przez Sydney front osłabł i skierował się na północ stanu.

  Australia zmaga się obecnie z El Nino, które wiąże się z ekstremalnymi suszami, huraganami i powodziami. Według ONZ zjawisko to ma być w tym roku największe w historii.

  Trwa sprzątanie

  Obecnie trwają prace porządkowe po przejściu tornada. Straty zostały wycenione na 50 mln dolarów australijskich (około 140 mln zł). Nie jest to jednak jedyne zmartwienie Australijczyków. Lokalne władze obawiają się bowiem skażenia azbestem z uszkodzonych budynków. Będą musiały ocenić stan zagrożenia i usunąć niebezpieczne materiały. Mieszkańcom pozwolono wrócić do domów w czwartek 17 grudnia.

  - Szczerze mówiąc, to widok jak z filmu. Ludzie chodzący po ulicach, jakby nie mieli dokąd pójść, domy bez dachów, powalone ogrodzenia. Prawdę mówiąc to smutny widok - skomentował sprawę Carmelo Pesce, burmistrz Hrabstwa Sutherland.

   

  Zobacz zdjęcia ze zniszczonego miasta opublikowane przez Internautów na Twitterze:

   


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • U nas w Ashfield
  Padało mocno, ale bez szału w Inner Wescie, widać nie znam jeszcze tego miasta ;)
  ~Globus /2015-12-17 03:52

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...