Informacje
 • Ponad 50 stopni Celsjusza. Ekstremalne ciepło uderzyło w kraje Bliskiego Wschodu

  01-08-2020 09:13 Padały rekordy
  Wysoka temperatura opanowała Hiszpanię Foto: PAP/EPA/MURTAJA LATEEF | Video: Reuters

  Wysoka temperatura nęka nie tylko europejskie regiony. Ekstremalna pogoda spowodowała, że między innymi w Iraku, termometry pokazały wartości powyżej 50 stopni Celsjusza.

  W czwartek w Al-Amara, w południowo-wschodnim Iraku, temperatura sięgnęła aż 53 stopni Celsjusza. Do krajowego rekordu jednak trochę zabrakło. Ten został ustanowiony 22 lipca 2019 roku w drugim co do wielkości irackim mieście Basra. Wtedy termometry wskazały 53,8 st. C.

  >>>CZYTAJ TEŻ O UPAŁACH W EUROPIE

  Niewyobrażalny upał zmusił wielu mieszkańców Bagdadu do pozostania w zamkniętych pomieszczeniach, a uliczni sprzedawcy skupiali się na znalezieniu jakiegokolwiek cienia. Ponieważ państwowa sieć elektryczna miała problemy z dostarczaniem energii, wiele gospodarstw domowych musiało polegać na generatorach do zasilania lodówek, wentylatorów lub klimatyzatorów. W poniedziałek podczas demonstracji związanej z brakiem elektryczności i podstawowych usług w warunkach fali upałów, zginęło dwóch protestujących.

  Upalnie w innych krajach

  W poniedziałek w irańskim mieście Mehran termometry pokazały 53,5 st. C.

  Problemy z elektrycznością pojawiły się także w Libanie. Ogólnokrajowy kryzys spowodował, że prąd dostarczany jest przez niecałe trzy godziny dziennie. We wtorek w tym kraju, około 50 kilometrów na wschód od Bejrutu, zarejestrowano najwyższą w historii temperaturę - 45,4 stopnia Celsjusza.

  Z kolei w Damaszku, będącym stolicą Syrii, historyczny rekord temperatury wyrównany został w środę. Termometry wskazały tam 46 stopni Celsjusza. Ostatni raz taką temperaturę zanotowano 17 lipca 1978 roku.

  W czwartek w Kuwejcie w mieście As-Sulajbijja odnotowano 53,1 st. C. Tutaj do rekordu zabrakło niecałego stopnia. Ten padł bowiem na stacji w Mitribah i wynosił 53,9 st. C.

  Ekstrema coraz częstsze

  Napływ ekstremalnego ciepła można przypisać działaniu układu wysokiego ciśnienia, który utrzymuje się na Bliskim Wschodzie. Powietrze nagrzewa się do ekstremalnej temperatury, a ponieważ niebo jest praktycznie bezchmurne, nie ma wielkich szans na odrobinę ochłody.

  W najbliższych dniach układ ma przesunąć się na południowy zachód, zatrzymując się nad centralnym Egiptem.

  Występowanie tak wysokiej temperatury jest jednym ze skutków zmian klimatycznych. Jak twierdzą eksperci, takie wartości będą pojawiać się coraz częściej w miarę emitowania kolejnych porcji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...